Raport NFZ: istnieją istotne różnice realizacji leków recepturowych wśród aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NFZ/ rynekaptek.pl   21-12-2020, 08:32

Raport NFZ: istnieją istotne różnice realizacji leków recepturowych wśród aptek Średnia kwota refundacji na receptę w aptekach sieciowych jest o 23% większa niż w aptekach, które nie należą do żadnej sieci (fot. Pixabay)

W latach 2015-2019 obserwowana była istotna dynamika wzrostu wartości refundacji leków recepturowych. Na przestrzeni 5 lat wartość refundacji wzrosła z 263 mln zł do 454, czyli o 73% - wynika z nowego raportu NFZ pt. Rynek leków recepturowych w Polsce.

Raport przedstawia analizę rynku leków recepturowych w latach 2015-2019. Przedstawiono między innymi różnice między województwami w realizacji recept na leki recepturowe, a także zweryfikowano, czy charakterystyki takie jak wielkość gminy, różnicują liczbę i wartość realizowanych recept.

Przeprowadzona analiza wskazała na znaczne różnice pod kątem zarówno liczby recept jak i wartości refundacji zarówno pomiędzy podmiotami wystawiającymi tego typu recepty jak i aptekami, w których są one realizowane.W raporcie zaprezentowano też rozpiętość cen w sprawozdawanych wartościach substancji czynnych, wykorzystywanych do przygotowania leków recepturowych oraz najczęściej występujące substancje czynne i postacie leków recepturowych.

Zaobserwowano sytuacje refundacji leków recepturowych o składzie analogicznym do leków gotowych. Dużo wyższy koszt wytworzenia leku recepturowego w porównaniu z lekiem gotowym przekłada się na wypłacenie większej refundacji niż w przypadku korzystania z leków gotowych. Dla samego kremu z hydrokortyzonem wartość nadmiarowej refundacji w 2019 r. wyniosła ponad 1,1 mln zł.

Rynek leków recepturowych rósł najszybciej
Pod względem wartości refundacji, rynek leków recepturowych rośnie znacznie szybciej niż rynek pozostałych leków. W 2019 r. wartość refundacji leków recepturowych wyniosła 454 mln zł. Względem roku 2015 wartość ta wzrosła o 73%, podczas gdy wartość refundacji leków ogółem wzrosła o 18%. Na poziomie wybranych województw zaobserwowano niemal dwukrotny wzrost refundacji w tych latach.

Jednocześnie obserwowany jest spadek liczby realizowanych recept na te leki, co w efekcie przekłada się na 2,5-krotny wzrost średniej wartości refundacji recepty z 65 zł w 2015r. do 140 zł w 2019r.

Jedną z potencjalnych przyczyn takiego zjawiska jest sposób refundacji leków recepturowych, który nie zawiera w sobie żadnego mechanizmu kontrolującego maksymalną cenę leku. Obszar leków recepturowych jest przedmiotem systematycznej kontroli ze strony płatnika. W latach 2016-2020 przeprowadzono ponad 500 kontroli lub czynności sprawdzających w tym obszarze, nakładając sankcje o wartości 5 mln zł.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH