Raport: Polska światowym liderem przemysłu farmaceutycznego?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: mckinsey.pl/rynekaptek.pl   11-07-2017, 12:21

Raport: Polska światowym liderem przemysłu farmaceutycznego? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rynek farmaceutyczny w Polsce notuje w ostatniej dekadzie stały wzrost i przedstawia obecnie wartość odpowiadającą około 1 proc. PKB, co czyni go największym rynkiem w Europie Środkowej i szóstym co do wielkości w UE - wynika z raportu.

Raport firmy doradczej McKinsey & Company „Polska 2025. Nowy motor wzrostu w Europie” wskazuje, że z uwagi na coraz większe nastawienie polskich producentów na rynki bardziej zaawansowanych leków, eksport utrzymuje się na wysokim poziomie i wykazuje tendencję wzrostową.

W 2013 r. produkcja osiągnęła wartość 2,8 mld euro, notując 6-procentowy wzrost rok do roku. W pierwszych czterech miesiącach 2017 roku polski eksport produktów farmaceutycznych przekroczył już miliard euro.

Według szacunków McKinsey, największy udział w wartości dodanej w branży farmaceutycznej stanowi produkcja (70-90 proc.), dystrybucja generuje do 15 proc. wartości dodanej sektora (handel detaliczny i hurtowy), a logistyka – 3-5 proc.

„Polska zbudowała bardzo dobrą reputację oraz solidne podstawy do konkurowania na globalnych rynkach w zakresie produkcji i sprzedaży produktów farmaceutycznych– w szczególności w zakresie generycznych leków na receptę (markowych i niemarkowych w ramach produkcji kontraktowej) oraz markowych leków dostępnych bez recepty” – czytamy w raporcie.

Sektor farmaceutyczny w Polsce może stać się więc europejskim, a nawet światowym centrum produkcji zaawansowanych leków generycznych i biopodobnych.

 Raport

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH