
Rynek farmaceutyczny w Polsce notuje w ostatniej dekadzie stały wzrost i przedstawia obecnie wartość odpowiadającą około 1 proc. PKB, co czyni go największym rynkiem w Europie Środkowej i szóstym co do wielkości w UE - wynika z raportu.
Raport firmy doradczej McKinsey & Company „Polska 2025. Nowy motor wzrostu w Europie” wskazuje, że z uwagi na coraz większe nastawienie polskich producentów na rynki bardziej zaawansowanych leków, eksport utrzymuje się na wysokim poziomie i wykazuje tendencję wzrostową.
W 2013 r. produkcja osiągnęła wartość 2,8 mld euro, notując 6-procentowy wzrost rok do roku. W pierwszych czterech miesiącach 2017 roku polski eksport produktów farmaceutycznych przekroczył już miliard euro.
Według szacunków McKinsey, największy udział w wartości dodanej w branży farmaceutycznej stanowi produkcja (70-90 proc.), dystrybucja generuje do 15 proc. wartości dodanej sektora (handel detaliczny i hurtowy), a logistyka – 3-5 proc.
„Polska zbudowała bardzo dobrą reputację oraz solidne podstawy do konkurowania na globalnych rynkach w zakresie produkcji i sprzedaży produktów farmaceutycznych– w szczególności w zakresie generycznych leków na receptę (markowych i niemarkowych w ramach produkcji kontraktowej) oraz markowych leków dostępnych bez recepty” – czytamy w raporcie.
Sektor farmaceutyczny w Polsce może stać się więc europejskim, a nawet światowym centrum produkcji zaawansowanych leków generycznych i biopodobnych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych