Raport: przemoc wobec lekarzy ze strony pacjentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIL w Gdańsku/rynekaptek.pl   14-11-2017, 15:21

Raport: przemoc wobec lekarzy ze strony pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aktów przemocy i nieodpowiednich zachowań ze strony pacjentów doświadczyło blisko 75 procent lekarzy - wynika z najnowszego raportu Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Do tego dochodzą niestosowne komentarze i pomówienia w internecie.

Raport "Niewłaściwe zachowania ze strony pacjentów w stosunku do lekarzy i lekarzy dentystów" powstał na podstawie badań przeprowadzonych metodą CAVI (wywiady bezpośrednie online) w okresie od czerwca do sierpnia br. Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 794 lekarzy i lekarzy dentystów ze zróżnicowanym stażem pracy. Dwie trzecie badanych stanowiły kobiety.

Z raportu wynika, że do doświadczania przemocy i nieodpowiednich zachowań ze strony pacjentów w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przyznało się aż dwie trzecie lekarzy. Okazuje się też, że im lekarz jest młodszy, tym częściej spotyka się z przykrymi zachowaniami pacjentów. W grupie lekarzy ze stażem poniżej 10 lat aż 82 proc. badanych doświadczyło takich sytuacji. W przypadku lekarzy ze stażem trzydziestoletnim i dłuższym odsetek spada do poziomu 54 proc.

Jak wskazuje Izba, wyjaśnienia mogą być dwa i nie wykluczają się wzajemnie. Po pierwsze, młody wiek może ośmielać część pacjentów do traktowania lekarza z góry, na przykład do prób wymuszania pożądanych przez pacjenta decyzji terapeutycznych (skierowanie na określone badania, wypisanie konkretnych leków, wystawienie zaświadczenia). Wobec starszego, doświadczonego lekarza zachowanie pacjenta może być bardziej stonowane z szacunku do przysłowiowych siwych włosów lub - tytułu specjalisty.

Po drugie, młodzi lekarze mogą bardziej przejmować się krytyką, podczas gdy starsi mają już "grubszą skórę" i nie zwracają uwagi na niewłaściwe zachowania pacjentów.

Z badań GOIL wynika również, że na przemoc ze strony pacjentów skarży się 72 proc. lekarzy i 50 proc. dentystów. To dość znacząca różnica. Może ona wynikać z tego, że pacjenci z lekarzami spotykają się częściej w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, a z dentystami w ramach prywatnej praktyki. W drugim przypadku czas oczekiwania jest mniejszy, standard może być wyższy i występuje mniej potencjalnych sytuacji konfliktowych.

Więcej: www.oilgdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH