Raport: rynek aptek otwartych w I połowie 2017

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: QuintilesIMS/ rynekaptek.pl   21-08-2017, 10:06

Raport: rynek aptek otwartych w I połowie 2017 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wartość sprzedaży aptecznej w pierwszym półroczu 2017 roku wyniosła 16 mld zł, co oznacza wzrost o +4,5 % rdr, czyli o ponad 687 mln zł więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - wynika z raportu QuintilesIMS.

Segmentem, który wygenerował najwyższą kwotę wzrostu – blisko 460 mln, czyli 66% całościowego wzrostu – jest rynek leków i produktów dostępnych bez recepty. Tak istotny udział tego segmentu we wzroście jest efektem dwóch czynników.

Po pierwsze, w styczniu 2017 roku zanotowano niespotykanie wysoką liczbę zachorowań infekcyjnych, co wpłynęło na zwiększone zakupy produktów stosowanych w leczeniu infekcji i okazało się głównym czynnikiem kształtującym wartość tego segmentu rynku w pierwszej połowie roku. Po drugie, segment leków dostępnych na receptę został pomniejszony o 70 mln zł, osiągając poziom 131 mln zł, w wyniku przeniesienia leków zawierających pegfilgrastim i lipegfilgrastim do rynku szpitalnego. W rezultacie, sumaryczna kwota wzrostu tego segmentu została obniżona o tę wartość, co przełożyło się na zwiększenie udziału wzrostu wygenerowanego przez segment leków i preparatów dostępnych bez recepty w całkowitym wzroście rynku aptecznego.

Pomimo przesunięcia leków pomiędzy rynkiem aptecznym a szpitalnym, segment leków refundowanych wygenerował większą kwotę wzrostu, w porównaniu z rynkiem leków nierefundowanych. To zupełnie inaczej niż w roku ubiegłym, kiedy to głównym motorem wzrostu była sprzedaż leków nierefundowanych. Zmiana lidera wzrostu rynku aptecznego Rx wynika z jednej strony z braku cyklicznego procesu renegocjacji cenowych leków refundowanych.

Z drugiej strony, pozytywny wpływ na rozwój segmentu leków refundowanych miało również wprowadzenie do refundacji w drugiej połowie 2016 roku leków zawierających substancję czynną mometasonum, które wygenerowały ponad 20 mln zł.

Rynek aptek otwartych – podsumowanie
Całkowita wartość rynku aptek otwartych (segmenty Rx i SM), liczona w cenach detalicznych, w pierwszym półroczu 2017 roku wyniosła 16 mld zł, co oznacza wzrost o 4,5%, czyli o ponad 687 mln zł, w porównaniu do pierwszego półrocza 2016 roku.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH