Raport ZPP: nakłady na ochronę zdrowia. Polska trzecia od końca

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPP/ rynekaptek.pl   01-02-2021, 10:02

Raport ZPP: nakłady na ochronę zdrowia. Polska trzecia od końca W 2019 roku, na 27 państw, Polska zajmowała trzecie miejsce od końca pod względem nakładów na ochronę zdrowia (fot. ZPP)

W 2019 roku wydatki publiczne na ochronę zdrowia w Polsce w stosunku do PKB były niższe niż we wszystkich państwach sąsiadujących z nami. Zwiększa się też dystans pomiędzy Polską a wysokorozwiniętymi państwami OECD, a nawet naszymi sąsiadami.

Jeżeli zestawimy dane dotyczące Polski z danymi dotyczącymi państw sąsiadujących możemy zobaczyć, że spośród państw dawnego bloku wschodniego Czechy wyraźnie zwiększyły nakłady na ochronę zdrowia. Natomiast Litwa, która w 2010 r. była w podobnej sytuacji jak Polska, w 2018 r. przegoniła nas, a w 2019 r. wyraźnie ten dystans jeszcze zwiększyła.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeżeli bierzemy pod uwagę wydatki na mieszkańca, w ujęciu nominalnym. Wskaźnik prezentowany jest w złotych polskich i wynosi dla Polski 2593,4 zł. Średnia dla analizowanej grupy wynosi 11210,9 zł, a mediana 13004 zł. Ponownie porównując sytuację w Polsce i u naszych sąsiadów, Polska notuje najgorszy wynik, a na tle 27 analizowanych krajów zajmuje odległą 25 pozycję.

Więcej: https://www.zpp.pl/

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH