RARS: nie zagubiliśmy szczepionek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   04-05-2021, 13:35

RARS: nie zagubiliśmy szczepionek W Polsce wykonano dotąd prawie 12 mln szczepień przeciw COVID-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) zapewnił, że monitorowany jest stan szczepionek znajdujących się w punktach oraz liczba wykonanych szczepień.

Nie ma mowy o żadnym zagubieniu szczepionek. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych oraz odpowiednie służby monitorują każdą szczepionkę, która trafia do Polski, a później do punktów szczepień - powiedział PAP 4 maja prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Agencja: nie ma mowy o żadnym zagubieniu szczepionek

Szef RARS odniósł się do artykuły "Gazety Wyborczej", w którym napisano, że rośnie różnica między liczbą szczepionek dostarczonych do punktów szczepień a liczbą zaszczepionych osób.

"GW" powołując się na rządową stronę "Raport szczepień przeciwko COVID-19" napisała, że do niedzieli wykonano w całym kraju niecałe 12 mln szczepień, ale punkty szczepień otrzymały prawie 700 tys. szczepionek więcej, a dostawy kolejnych 250 tys. dawek były w trakcie realizacji.

- Nie ma mowy o żadnym zagubieniu szczepionek. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych oraz odpowiednie służby monitorują każdą szczepionkę, która trafia do Polski, a później do punktów szczepień. Wyjaśnialiśmy szczegółowo z czego wynika różnica w szczepionkach dostarczonych i zaraportowanych, ale widzę tu dużo złej woli, bo publikacja zawiera wiele fałszywych i błędnych tez - powiedział PAP Kuczmierowski.

Większa liczba punktów szczepień

Przypomniał, że szczepionki Pfizer są dostarczane do punktów w większości w zimnym łańcuchu do wykorzystania w kolejnych 5 dniach. Szczepionki pozostałych producentów pozwalają na dłuższe przechowywanie.

- Punkty szczepień zawsze będą miały jakiś stan magazynowy i nigdy nie będzie sytuacji, aby wykorzystały wszystkie szczepionki "do zera". To jest normalne zjawisko i wynika ono z tego, że punkty szczepień dzisiaj pracują we wszystkie dni tygodnia i zwiększyła się liczba i częstotliwość dostaw, a także liczba punktów szczepień w całej Polsce - wyjaśnił.

Szef RARS zapewnił, że monitorowany jest stan szczepionek znajdujących się w punktach oraz liczba wykonanych szczepień. - Weryfikujemy to z liczbą dostarczonych szczepionek i dzięki temu wiemy, komu powinniśmy dostarczyć więcej szczepionek w kolejnej dostawie, bo ma zapisanych więcej pacjentów, a kto jeszcze ma szczepionki na magazynie - wskazał.

- Według raportu stanów magazynowych z ubiegłego tygodnia wiemy na przykład, że 80 proc. szczepionek w magazynach w punktach szczepień znajdowało się w największych ośrodkach - to był zapas na około 2-3 dni działalności - dodał Kuczmierowski.

2 mln dawek do punktów szczepień

- Szczepimy dzisiaj bardzo dużo i tygodniowa liczba szczepień przekracza znacznie milion, a ostatnio nawet 1,6 mln zaszczepionych osób. W tym tygodniu do punktów szczepień dostarczymy nawet 2 mln dawek. Przy tej skali nie unikniemy ani stanów magazynowych, ani opóźnień w raportowaniu w poszczególnych punktach. Niektóre punkty szczepienia raportują w ciągu 24-48 godzin od ich wykonania. Robienie z tego sensacji to szukanie newsa na siłę - powiedział.

Według "Gazety Wyborczej", od tygodnia punkty szczepień muszą nie tylko wysyłać szczegółowe sprawozdania dotyczące liczby przeprowadzonych szczepień, ale także raporty o stanie zapasów.

W Polsce wykonano dotąd prawie 12 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson, jest blisko 3 mln osób - wynika z informacji zamieszczonej w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH