Realistyczny optymizm ministra w sprawie e-recepty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropas/ rynekaptek.pl   05-06-2017, 16:00

Realistyczny optymizm ministra w sprawie e-recepty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mam nadzieję, że pod koniec tego roku uda się praktycznie sfinalizować, a w I kwartale 2018 roku udostępnić elektroniczną receptę - zapowiada minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Według ostatnich danych, niewiele więcej niż 40 proc. szpitali jest w odpowiedni sposób zinformatyzowanych, gotowych na wdrożenie np. elektronicznej dokumentacji medycznej - wskazał minister w wystąpieniu na poniedziałkowej (5 czerwca) konferencji Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) "Informatyzacja podmiotów leczniczych - korzyści z wdrożenia i plany na przyszłość", odbywającej się w Warszawie.

Przypominał, jakie korzyści niesie za sobą informatyzacja podmiotów leczniczych: - Absolutnie na pierwszym miejscu jest podniesienie jakości opieki, umożliwienie dostępu do dokumentacji medycznej, zarówno dla pracowników medycznych, jak i samego pacjenta, ale także korzyści w zakresie efektywności organizacyjnej i finansowej - wyliczał.

Szczególnie istotna, zwłaszcza z perspektywy ministra zdrowia, jest kwestia znacznie lepszych możliwości w zakresie statystyki medycznej, epidemiologii, wyciągania wniosków, planowania i organizacji ochrony zdrowia.

Minister przypomniał jednak, że obecnie nawet wśród tych 40 proc. zinformatyzowanych placówek szpitalnych, nadal mamy do czynienia z różnymi często nie do końca spójnymi  systemami informatycznymi. - Niewątpliwie obok zachęty do tego, żeby się informatyzować, konieczne jest także harmonizowanie funkcjonowania systemów w regionach, a potem w skali Polski - podkreślał.

Z takiej właśnie logiki wynika również staranie się od wielu lat o doprowadzenie do finału przez CSIOZ wielkiego projektu, jakim jest platforma P1. - Nie mamy za bardzo sukcesów w tym zakresie. Ale moim zdaniem obecny kierunek rozwoju drugiej fazy tego projektu stwarza na dzisiaj podstawy do realistycznego optymizmu - oceniał.

Według ministra bezpośrednim sprawdzianem już w najbliższym czasie będzie nowa metodyka pracy nad elementami platformy P1. Dodatkowo szef resortu zdrowia liczy na to, że że pod koniec tego roku uda się praktycznie sfinalizować, a w I kwartale 2018 roku udostępnić elektroniczną receptę.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH