Receptologia nadal nie schodzi do lamusa

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GdziePoLek.pl/ rynekaptek.pl   23-05-2017, 09:25

Receptologia nadal nie schodzi do lamusa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Elektroniczna recepta to jeden z bardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Już ponad 6 lat upłynęło od pierwszego pilotażu e-recepty, ale dopiero w 2018 roku planowane są kolejne pilotaże - przypomina portal GdziePoLek.pl.

Nikt, spośród osób zebranych na warsztatach "E-zdrowie - korzyści i ryzyka dla pacjentów i zawodów medycznych", nie miał najmniejszych wątpliwości, że wdrożenie elektronicznych recept będzie korzystne.

- Od najbardziej oczywistej z zalet - czyli czytelności zaleceń lekarskich - rozpoczęła swoje wystąpienie mgr farm. Małgorzata Pietrzak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Podobno w środowisku farmaceutów sztuka rozczytywania lekarskiego pisma doczekała się nawet swojej definicji i aptekarze nazywają ją żartobliwie receptologią.

E-recepta, wydawana w postaci 4-cyfrowego PIN-u przesyłanego na telefon lub e-mail pacjenta albo drukowanego w gabinecie lekarskim, do minimum ograniczy ryzyko błędu przy realizacji w aptece, gdyż farmaceuta listę zaleconych podczas wizyty lekarskiej leków pobierze automatycznie z bazy systemu P1. Niestety obecnie takie błędy, które mogą mieć fatalne skutki dla pacjenta, się zdarzają, co wynika - jak przyznała wiceprezes NRA - nie tylko z niestarannego pisma lekarskiego, lecz również rutyny farmaceutów.

E-recepta do minimum powinna także ograniczyć nadużycia, takie jak realizacja fałszywych recept, co po pierwsze jest szkodliwe społecznie (fałszowane są recepty np. na leki psychotropowe), a po drugie generuje straty finansowe z tytułu błędnie naliczonej refundacji.

Centralne gromadzenie informacji o receptach pacjentów wymaga wyjątkowych środków bezpieczeństwa, gdyż są to dane medyczne. Piotr Starzyk, przedstawiciel CSIOZ obecny na warsztatach, zapewniał jednak, że system P1 będzie zabezpieczony "nie gorzej niż system ZUS".

Niestety nie wszystkie postulaty środowisk medycznych i pacjentów zostaną zrealizowane przez e-receptę. Kwestie takie jak analiza interakcji leków czy wybranie odpowiedniego poziomu refundacji albo dodatkowych uprawnień pacjenta nadal pozostaną w gestii lekarzy i farmaceutów. Ta druga umiejętność, nazywana refundologią, nie jest łatwą dziedziną.

Więcej: https://www.gdziepolek.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH