Reforma służby zdrowia: resort gra na zwłokę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   26-05-2017, 14:35

Reforma służby zdrowia: resort gra na zwłokę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NFZ będzie jeszcze działał do końca przyszłego roku choć miał być zlikwidowany do 2018 r., z kolei zmiany w POZ mogą zostać wprowadzone nawet jeszcze później - pilotaż nowych rozwiązań ma potrwać do końca 2019 roku.

GW wskazuje, że przeciągają się ważne zmiany, które miały być kluczowe w reformowaniu polskiej służby zdrowia. Z czego wynikają opóźnienia, nie do końca wiadomo, ale istnieje ryzyko, że nie są dobrym zwiastunem skutecznego zrealizowania planów rządu.

Resort zdrowia - jak zaznacza GW - na później przekłada też dostosowanie szpitali do wymogów unijnych. Wszystkie lecznice do końca br. miały podnieść standard leczenia m.in. przez zmniejszenie liczby łóżek w salach dla chorych i wyposażenie ich w sanitariaty. I wielu dyrektorów dostosowało szpitale. Tyle, że to Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie decydowała, który szpital ma się unowocześnić, a opinia, czy warunki w szpitalu zagrażają bezpieczeństwu pacjentów, będzie uznaniowa.

Według GW główną przyczyną odłożonych w czasie decyzji o reformie systemu jest brak pieniędzy, więc resort zdrowia gra na zwłokę. Wyborcza konstatuje, że nie jest to jednak zła wiadomość, bo "system zdrowia nie znosi nagłych zmian".

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH