Rejestracja już możliwa. Także dla niektórych osób 40+

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   02-04-2021, 08:03

Rejestracja już możliwa. Także dla niektórych osób 40+ System zapisów na szczepienia ponownie działa Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

E-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 została wznowiona. Kto może już zapisywać się na szczepienia, a kto jeszcze musi poczekać?

E-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 została wznowiona – poinformował w nocy z czwartku na piątek (1/2 kwietnia) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Centrum Informacyjne Rządu zapewnia, że bez zakłóceń działają również zapisy za pośrednictwem SMS.

System już działa
W czwartek rano (1 kwietnia) minister Dworczyk informował w RMF FM, że jest otwarta rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia, ale ta rejestracja zwolniła, dlatego rząd zdecydował się uruchomić zapisy osób między 40. a 60. rokiem życia, które zgłosiły gotowość do szczepienia w styczniu.

Na późniejszej konferencji prasowej Dworczyk przyznał, że z powodu usterki systemu, część osób w wieku 40-59 lat zarejestrowała się na kwietniowe terminy szczepień, a - jak podkreślał - te osoby miały mieć terminy w maju. Dlatego na kilka godzin wstrzymano rejestrację; do każdej takiej osoby ma dzwonić konsultant lub automat proponując termin w drugiej połowie maja.

Po północy z czwartku na piątek szef KPRM poinformował na Twitterze o ponownym uruchomieniu e-rejestracji.

"E-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 wznowiona. Internetowe Konto Pacjenta dostępne w pełnym zakresie pod adresem http://pacjent.gov.pl" - napisał.

Kto może się już zarejestrować?
Na szczepienia przeciw COVID-19 w tej chwili rejestrują się osoby, które ukończyły 60 lat.

Jednocześnie od czwartku, 1 kwietnia rozpoczęto rejestrację dla osób w wieku 40-59 lat, które deklarowały od stycznia chęć zaszczepienia, wysyłając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl.

Wystarczyło podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i numer telefonu. Na wskazany adres mailowy wysyłana była prośba o potwierdzenie zgłoszenia. Około 680 tys. zadeklarowało w ten sposób gotowość do zaszczepienia.

Teraz te osoby mogą poprzez Internetowe Konto Pacjenta wybrać konkretny termin i miejsce szczepienia. Na mapie Polski dostępnych jest ponad 630 takich punktów szczepień. Otrzymali oni automatycznie wystawione e-skierowanie.

W przypadku osób czterdziestoletnich, które zdążyły uzyskać termin szczepienia do 5 kwietnia w wyniku błędu systemu, termin szczepienia zostanie przełożony na okres po 10 maja.

Każdy pacjent otrzyma telefon z infolinii z propozycją konkretnego terminu. W tym celu skontaktuje się z nimi konsultant lub otrzymają automatyczny komunikat.

Kolejne roczniki
Od 12 kwietnia, codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od osób w wieku 59 lat. Wtedy właśnie będą zapisywane osoby w odpowiednim wieku, które nie dokonały wcześniej zgłoszenia.

12 kwietnia taką szansę otrzyma rocznik 1962, 13 kwietnia - rocznik 1963, 14 kwietnia - rocznik 1964, 15 kwietnia - rocznik 1965, 16 kwietnia - rocznik 1966, 17 kwietnia - rocznik 1967, 19 kwietnia - rocznik 1968, 20 kwietnia - rocznik 1969, 21 kwietnia - rocznik 1970, 22 kwietnia - rocznik 1971, 23 kwietnia - rocznik 1972, 24 kwietnia - 1973.

Do końca maja wolnych jest jeszcze około 2,3 mln terminów. Rejestrować na szczepienie można się na cztery sposoby: poprzez infolinię 989, SMS, internetową stronę pacjent.gov.pl lub w punkcie szczepień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH