
Zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie jest tak duże, że lekarze i farmaceuci spodziewają się problemów z ich dostępnością. - Czy dla każdego chętnego wystarczy szczepionki? - pyta farmaceuta Maciej Birecki.
Od września NFZ zwiększa refundację szczepionek przeciwko grypie. Pracownicy służby zdrowia, w tym lekarze i farmaceuci będą mieli dostęp do zrefundowanej szczepionki. Osoby po 75. roku życia także dostaną ją za darmo, a pozostali seniorzy, kobiety w ciąży, małe dzieci i osoby w grupie ryzyka dostaną ją z odpłatnością 50 proc. Lekarze będą mogli wystawić recepty na refundowane szczepionki osobom z niewydolnością krążenia, chorobą wieńcową astmą czy po przeszczepach. Takie osoby zapłacą za szczepionkę 22,50 zł - podaje Dziennik Łódzki.
Zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie jest tak duże, że lekarze i farmaceuci spodziewają się problemów z dostępnością.
- Coraz więcej pacjentów pyta o możliwość zakupu szczepionek przeciwko grypie. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zostanie znacznie poprawiony poziom wyszczepialności w Polsce. Pytanie, czy dla każdego chętnego wystarczy szczepionki?- pyta farmaceuta Maciej Birecki.
- W ostatnim tygodniu zainteresowanie było już bardzo duże – mówi Magdalena Sosnowska, pracownica apteki w Łodzi. - Szczepionek przeciwko grypie jeszcze nie mamy, spodziewamy się ich koło połowy września - dodaje.
Zgodnie z aktualnym obwieszczeniem Ministra Zdrowia ws. leków refundowanych, od 1 września szczepionka przeciwko grypie (VaxigripTetra) będzie dodatkowo bezpłatna dla osób 75+. Dla dorosłych z chorobami współistniejącymi lub po przeszczepie i dla kobiet w ciąży refundowana będzie szczepionka Influvac Tetra.
- Od września 2020 obie szczepionki na grypę na liście leków refundowanych. Co to oznacza? Cena w każdej aptece będzie taka sama. Ale jednocześnie jest ryzyko, że szczepionki dość szybko się skończą - pisze w mediach społecznościowych farmaceuta Marcin Piątek.
- Czy już wiemy ile szczepionek trafi na rynek apteczny? Obawiam się że źródełko może szybko wyschnąć - tak jak w zeszłym roku - stwierdza.
Więcej: dzienniklodzki.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych