Resort zdrowia o projekcie ustawy o POZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   22-08-2017, 14:14

Resort zdrowia o projekcie ustawy o POZ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) został przygotowany z udziałem przedstawicieli środowisk działających w obszarze medycyny rodzinnej w Polsce – m.in. środowiska lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarek i położnych - informuje resort zdrowia.

Projekt poddano szerokim uzgodnieniom i konsultacjom publicznym. Był on wielokrotnie dyskutowany w gronie eksperckim – dzięki temu wypracowano kompromisowe rozwiązania systemowe - dodaje Ministerstwo Zdrowia w komunikacie.

Jednym z zasadniczych elementów reformy POZ jest skoordynowanie i zintegrowanie różnych poziomów opieki medycznej – m.in. zapewnienie pacjentom ciągłości leczenia i wewnętrznego nadzoru nad jego jakością.

- Chcemy, aby lekarz POZ, który współpracuje z pielęgniarką POZ i położną POZ, był przewodnikiem (koordynatorem) pacjenta w systemie. Dlatego zostanie on wyposażony w niezbędne narzędzia umożliwiające zapewnienie ciągłości i kompleksowości sprawowanej opieki oraz efektywnej współpracy m.in. z osobami udzielającymi specjalistycznych świadczeń zdrowotnych (np. w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego) - ocenia resort.

Sugerowane przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie „odstąpienie od obligatoryjności opieki koordynowanej” na rzecz „zachęt oraz pozostawienia dowolności lekarzom i pacjentom” naruszałoby konstytucyjną zasadę równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Rozumiemy obawy środowiska lekarskiego i zapewniamy, że opieka koordynowana będzie wdrażana stopniowo, w sposób, który zagwarantuje pacjentom bezpieczeństwo zdrowotne, a świadczeniodawcom POZ – niezakłócone funkcjonowanie - dodaje MZ.

Po przeprowadzeniu pilotażu, który będzie realizowany do 31 grudnia 2019 r., warunki realizacji opieki koordynowanej (m.in. szczegółowe mechanizmy jej finansowania) zostaną uregulowane w aktach wykonawczych oraz zarządzeniach prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do momentu wejścia w życie nowych rozwiązań POZ będzie finansowana na dotychczasowych zasadach (stawka kapitacyjna).

W opinii MZ, obawy środowiska co do „zbyt sztywnych” zapisów dotyczących zespołów POZ  są nieuzasadnione. Tym bardziej, że – jak wskazuje prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie – „obecnie ponad 70% POZ funkcjonuje jako zespoły”. Proponowane rozwiązanie jest kluczowym elementem w procesie integracji opieki nad pacjentem. Gwarantuje wysoką jakość udzielanych świadczeń.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH