Rezydenci czekają na spotkanie z premier Beatą Szydło

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIL, PAP, rmf24.pl/rynekaptek.pl   11-10-2017, 09:39

Rezydenci czekają na spotkanie z premier Beatą Szydło Prezydium NRA apeluje do premier Beaty Szydło

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej prosi premier Beatę Szydło o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania nawarstwiających się od wielu lat problemów służby zdrowia. Premier wyraziła chęć rozmowy z rezydentami. Jest warunek - przerwać protest.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało wczoraj (10 października) do premier Beaty Szydło o pilne spotkanie z protestującymi lekarzami. Poprosiło o wysłuchanie ich postulatów oraz o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania nawarstwiających się od wielu lat problemów służby zdrowia.

Prezydium NRL zwróciło uwagę, że postulaty protestujących z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy są zbieżne z postulatami zgłaszanymi od wielu lat przez samorząd lekarski zarówno w zakresie poprawy finansowania służby zdrowia jak i wzrostu wynagrodzenia lekarzy.

Samorząd lekarski ma świadomość, że przez ostatnie lata niewiele zrobiono, żeby poprawić finansowanie służby zdrowia - stwierdza się w apelu z 10 października. Zaznaczono w nim, że trudno nie zgodzić się ze stanowiskiem protestujących, że rok 2025 to zbyt odległa perspektywa na podniesienie do 6% PKB wydatków na zdrowie Polaków, nie daje to absolutnie żadnej gwarancji realnej poprawy sytuacji polskich pacjentów i pracowników służby zdrowia.

Również wysokość wynagrodzenia zaproponowana lekarzom rezydentom jest daleka od poziomu, jaki powinien wynikać z rodzaju wykonywanej przez nich odpowiedzialnej pracy i bardzo szerokiego zakresu ich obowiązków.

Jak poinformowało wczoraj (10 października) radio RMF FM, premier Beata Szydło chce spotkać się z głodującymi lekarzami rezydentami. Do spotkania może dojść nawet we środę.

Protestujący rezydenci podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Więcej: www.nil.org.pl, www.rmf24.pl, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH