Rok 2010 zaczął się od spadku całego rynku farmaceutycznego o 10,33%

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Kula/PharmaExpert   12-03-2010, 06:15

Rok 2010 zaczął się od spadku całego rynku farmaceutycznego o 10,33% Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Początek roku nie zaczął się obiecująco dla rynku farmaceutycznego, a to z powodu znacznego spadku wartości sprzedaży całego rynku. W porównaniu do stycznia ubiegłego roku wartość sprzedaży w aptekach spadła o 10,33% osiągając w styczniu 2010 r. wartość sprzedaży 2 103 mln zł - wynika z analiz PharmaExperta.

Przyczyny tego spadku tkwią m.in. w przesunięciu się okresu sezonowych zachorowań na grypę z początku roku (jak to miało miejsce w sezonie 2008/2009) na koniec roku (w tym sezonie szczyt zachorowań przypadł na listopad 2009 r.). Grypa (w tym A/1H1N!) w połączeniu z innymi schorzeniami układu oddechowego w znaczny sposób wpłynęła na słabsze wyniki stycznia br.

Jaka będzie dynamika?
Cała kategoria leków ATC układ oddechowy zanotowała w porównywanym okresie spadek wartości sprzedaży o 25,42%, a kategoria ATC leki stosowne w zakażeniach zanotowała niższą wartość sprzedaży o 45,33% w porównaniu do stycznia 2009r.

Łagodzenie objawów, leczenie powikłań, jak również wspomaganie leczenia (środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki gastryczne, leki wzmacniające organizm, w tym witaminy) również zanotowały spadki po kilkanaście bądź kilkadziesiąt procent w porównywanym okresie.

Dodatkowo wprowadzone w grudniu 2009 r. nowe wykazy leków refundowanych wpłynęły na nieznaczny, aczkolwiek zauważalny spadek cen leków refundowanych (-4,17% względem grudnia ub.r.). Powyższe zaburzenie trendu w styczniu br. nie powinno skłaniać do pesymistycznych prognoz, rynek powinien rosnąć również i w tym roku.

Czy zachowa dynamikę z ostatnich dwóch lat, pokażą zapewne najbliższe 2-3 miesiące, gdzie rynek jest jeszcze w dużej mierze zależny od wzrostu segmentu sprzedaży odręcznej, która miała w ostatnich latach największą dynamikę wzrostu.


Kilka spadków
Segmenty rynku farmaceutycznego zgodnie zanotowały spadki wartości sprzedaży. Największy spadek rok do roku zanotował segment sprzedaży leków pełnopłatnych wydawanych na receptę, który zmniejszył wartość sprzedaży o 14,41% (z 447 mln zł do 383 mln zł). Zbliżony procentowy poziom spadku zanotowały segmenty leków refundowanych (-9,69%) i sprzedaży odręcznej (-9,01%).

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH