RPD interweniuje ws. dopalaczy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: RPD/ rynekaptek.pl   11-07-2017, 13:39

RPD interweniuje ws. dopalaczy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak ponownie wystąpił do Ministra Zdrowia o podjęcie intensywnych działań legislacyjnych i innych, zmierzających do skutecznej ochrony małoletnich przed niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi, tzw. dopalaczami.

Rzecznik wskazuje na pilną potrzebę szybkiej aktualizacji wykazów środków odurzających i substancji psychotropowych oraz wykazu nowych substancji psychoaktywnych.

Kolejny raz zwraca uwagę, że pomimo licznych akcji, dzieci i młodzież wciąż mają łatwy dostęp do coraz to nowszych substancji psychoaktywnych (dopalaczy), dlatego konieczna jest szybka reakcja resortu zdrowia. Wnioski Rzecznika Praw Dziecka sformułowane już w 2012 roku w wystąpieniach do ministra Zdrowia potwierdziła kontrola przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli pn. „Przeciwdziałanie sprzedaży dopalaczy”.

- Wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli jednoznacznie wskazują na zbyt wolną reakcję resortu zdrowia na wprowadzanie do obrotu nowych substancji mających udowodniony negatywny wpływ na organizm ludzki – podkreśla w swoim wystąpieniu RPD.

Ostatni wykaz nowych substancji psychoaktywnych został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2016 r., a prace legislacyjne nad projektem z 3 marca 2017 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu nowych substancji psychoaktywnych dotychczas nie zostały ukończone.

Treść wystąpienia RPD

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH