RPP: mniejsza liczba potwierdzonych naruszeń praw pacjenta

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-08-2017, 10:34

RPP: mniejsza liczba potwierdzonych naruszeń praw pacjenta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2016 roku Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził 552 przypadki naruszeń praw pacjenta, najwięcej problemów dotyczyło dostępu do świadczeń zdrowotnych i dokumentacji medycznej. Rzecznik wydał też 51 decyzji w związku z naruszaniem zbiorowych praw pacjentów.

W sprawozdaniu wskazano, że pacjenci pozytywnie oceniają wprowadzenie programu bezpłatnych leków dla seniorów. Z kolei po wejściu w życie tzw. pakietu onkologicznego, systematycznie pacjenci coraz mniej narzekają na problemy z dostępem do świadczeń onkologicznych (w szczególności diagnostycznych).

Sprawozdanie podsumowuje także ubiegłoroczną działalność Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, którzy łącznie zajmowali się 11,7 tys. spraw (były to zarówno skargi i wnioski, jak i działania podejmowane z własnej inicjatywy rzeczników, a także spotkania o charakterze informacyjno-edukacyjnym).

W minionym roku rzecznik skierował 366 wystąpień o charakterze systemowym w celu poprawy stopnia przestrzegania praw pacjenta w Polsce. Dotyczyły one m.in. wyżywienia w szpitalach, dostępu do świadczeń dla pacjentów otyłych oraz monitoringu w szpitalach psychiatrycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH