RTR już odniósł sukces na świecie. Przyciągnie inwestorów?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   27-03-2017, 09:04

RTR już odniósł sukces na świecie. Przyciągnie inwestorów? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chcemy, by polskie technologie medyczne powstawały w Polsce, a potem były eksportowane. Jednocześnie chcemy ściągnąć do Polski przemysł innowacyjny ze świata - takie cele stawia sobie resort zdrowia.

Jak wygląda wpływ sektora farmaceutycznego na gospodarkę? Sektor nie jest duży, jeśli chodzi o wielkość. Farmacja znajduje się na początku trzeciej dziesiątki – zajmuje 21 miejsce w zestawieniu największych sektorów przemysłowych. Jednak ma szalenie ważną i unikalną cechę – patrząc na udział tego sektora w wydatkach na badania i rozwój, farmacja jest prymusem – ocenił Maciej Sobolewski, koordynator programu Smart Economy z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, podczas sesji „Przemysł farmaceutyczny w Polsce” (HCC, 9-10 marca).

Za dużo importujemy
Średni udział na badania i rozwój wszystkich sektorów przemysłowych w stosunku do pkb w Polsce to mniej niż jeden punkt procentowy, dla sektora farmaceutycznego ten sam wskaźnik jest sześciokrotnie wyższy. Patrząc na dynamikę w ostatnich latach, innowacyjność sektora mierzona wydatkami na badania i rozwój i udział w produkcji przemysłowej rośnie z roku na rok – mówił ekonomista.

Jego zdaniem należy też zwrócić uwagę na tzw. mnożniki popytowe, czyli jak wydatki na innowacje przekładają się na wzrost pkb. Najwyższy mnożnik jest wtedy, kiedy ograniczymy się do wydatków na krajowe produkty medyczne. Jednak dane też pokazują, że w 30 proc. te krajowe produkty wykorzystują importowane surowce.

Nadal w koszyku wydatków na produkty medyczne dużą rolę odgrywają importowane produkty, widziane zarówno w wydatkach gospodarstw domowych, jak i sektora rządowego. Zbyt dużo towarów chłoniemy z zagranicy, co powoduje, że inwestycje/ wydatki w mniejszym stopniu przekładają się na pkb i rozwój naszej gospodarki.

- To jest duża przestrzeń do poprawy. Jeżeli uda nam się dokonać przesunięcia bardziej w stronę produktów krajowych, to tym samym mnożniki wzrosną, a to przełoży się na oddziaływanie sektora na gospodarkę. Dlatego ważne jest stosowanie zachęt do inwestowania w kraju, rozwijania produkcji i do stymulowania innowacyjności, a potem eksport tych produktów za granicę. To powinny być cele polityki przemysłowej  - dodał Maciej Sobolewski.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH