Rynek apteczny w kwietniu wzrósł o ponad 5 procent

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   12-05-2010, 09:30

Rynek apteczny w kwietniu wzrósł o ponad 5 procent Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W kwietniu o ponad 5 proc. wzrosła sprzedaż z hurtowni do aptek - informuje firma analityczno-badawcza IMS Health.

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w PLN na poziomie cen hurtowych netto) wzrosła w kwietniu 2010 o ponad 5 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła około 1,82 mld złotych. W porównaniu do marca 2010 wartość rynku spadła o prawie 12 procent.

– Kwietniowy wzrost wartości rynku aptecznego o ponad 5 procent nie jest tak duży jak w marcu, kiedy rynek wzrósł o około 9 procent, jednak to nadal dobry wynik – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

– Jeśli rynek apteczny w kolejnych miesiącach będzie rósł tak jak w marcu i kwietniu to mimo słabego stycznia i lutego w całym roku dynamika powinna osiągnąć 6-7 procent – dodaje Gawroński.

Łącznie po czterech miesiącach 2010 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 7,5 miliarda złotych, o 2,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W 2009 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła 21,4 mld złotych, a dynamika w ujęciu rok do roku wyniosła około 11 proc. i była największa w ostatnich latach. Obecnie w Polsce działa około 13 380 aptek i punktów aptecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH