Rynek hurtowy leków 2010: konsolidacja i rozwój nowych form dystrybucji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PMR/rynekaptek.pl   25-01-2010, 13:08

Rynek hurtowy leków 2010: konsolidacja i rozwój nowych form dystrybucji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ostatnich latach w Polsce w segmencie dystrybucji hurtowej leków dokonywała się konsolidacja – także wśród czołowych graczy.

Następowała też prywatyzacja hurtowni w posiadaniu skarbu państwa. Rozwijały się również nowe formy dystrybucji np. dystrybucja bezpośrednia.

Najważniejszym wydarzeniem w segmencie dystrybucji hurtowej był zakup, w kwietniu 2009 roku, Prospera przez innego czołowego dystrybutora na rynku polskim jakim jest Torfarm – wynika z raportu firmy badawczej PMR „Dystrybucja na rynku farmaceutycznym w Polsce 2010. Prognozy rozwoju na lata 2010–2012”.

Obie spółki po połączeniu kontrolują ponad 30 proc. rynku dystrybucji do aptek w Polsce.

Przejęcie Prospera przez Torfarm było przykładem nowego zjawiska, jaki można zaobserwować na rynku dystrybucji hurtowej w Polsce – konsolidacji wśród największych graczy na rynku. Wcześniej, przedmiotami przejęć były zwykle mniejsze, regionalne podmioty.

– Po przejęciach, jakie miały miejsce w ostatnich latach na rynku polskim pozostało już niewiele podmiotów, które mogą stać się celem potencjalnej akwizycji. Jedną z takich firm jest legnicka hurtownia Legfarm, ostatnia ze spółek grupy Apofarm. Dlatego też niewykluczone, że w najbliższych latach procesy akwizycyjne będą miały miejsce pomiędzy największymi graczami na rynku – ocenia Agnieszka Stawarska, analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu.

W kwietniu 2008 roku skarb państw ogłosił listę dystrybutorów farmaceutycznych, którzy mają być sprywatyzowani w najbliższych latach. W lipcu 2008 roku dokonano prywatyzacji Cefarmu Kraków (udziały objął PGF).

W grudniu 2008 roku państwo wycofało się z udziału w Cefarmie Wrocław (36,31 proc. akcji nabył Farmacol, jeden z czołowych dystrybutorów do aptek). W lipcu 2009 roku Farmacol przejął również innego hurtownika – Cefarm Białystok za 71,5 mln zł.

W listopadzie 2009 roku skarb państwa ogłosił, że zamierza sprzedać akcje Cefarmu Rzeszów, które są w jego posiadaniu. Jednym z prawdopodobnych nabywców akcji jest ACP Pharma, która posiada już ponad połowę udziałów w rzeszowskiej spółce.

W 2010 roku zakończy się dystrybucja ostatniego państwowego dystrybutora – CF Cefarm. W połowie stycznia Farmacol, Eko-Berry i Polfarmex, złożyły wiążącą ofertę na zakup 85 proc. akcji spółki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH