„Rz”: można sprzedać aptekę jako przedsiębiorstwo

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   29-09-2017, 11:07

„Rz”: można sprzedać aptekę jako przedsiębiorstwo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jedną ze zmian w prawie farmaceutycznym, która spotkała się z pozytywnymi ocenami, jest możliwość przeniesienia na nabywcę zezwolenia na prowadzenie całej apteki jako przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego – pisze Rzeczpospolita.

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która weszła w życie 25 czerwca 2017 r., nadal budzi duże emocje.

Jednak jedną ze zmian, która spotkała się z pozytywnymi ocenami, jest możliwość przeniesienia na nabywcę zezwolenia na prowadzenie całej apteki ogólnodostępnej jako przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Jak wyjaśnia gazeta, jest to nowe rozwiązanie, które nie było przewidziane w dotychczas obowiązujących przepisach.

Przepisy sprzed nowelizacji nie pozwalały na przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki w przypadku jej sprzedaży jako przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Podmioty, które w ten sposób nabyły aptekę musiały samodzielnie występować o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki. Stąd sprzedaż jej jako przedsiębiorstwa nie była często wykorzystywana przy transakcjach związanych ze zmianami właścicielskimi aptek.

Dziś jednak może się to zmienić, gdyż skutkiem nowych regulacji może być przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki razem ze sprzedażą przedsiębiorstwa, jeżeli jego nabywca spełni określone w ustawie wymagania.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH