„Rz”: nauczyciele będą podawać leki przewlekle chorym dzieciom

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   07-08-2017, 10:19

„Rz”: nauczyciele będą podawać leki przewlekle chorym dzieciom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nauczyciele nie mają prawa odmówić pomocy, bo podanie leku w związku z chorobą przewlekłą to element opieki, do której jest zobowiązani - stwierdza Ministerstwo Zdrowia. Zasady opieki nad uczniami przewlekle chorymi uregulować ma nowa ustawa o zdrowiu dzieci i młodzieży szkolnej.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w maju br. trafiła sprawa dziewczynki z padaczką, której nauczyciele odmówili ewentualnej pomocy medycznej w przypadku ataku. Po szkoleniu z przedstawicielami kuratorium oświaty uznali bowiem, że podanie dziecku wlewki doodbytniczej to zabieg medyczny, który może wykonać tylko lekarz.

RPO ocenił, że ta odmowa pozbawia dziewczynkę prawa do edukacji włączającej, skazując ją na nauczanie indywidualne.

Ministerstwa Zdrowia potwierdziło, że personel przedszkola nie miał prawa odmówić pomocy, bo podanie leku w związku z chorobą przewlekłą to element opieki, do której jest zobowiązany.

W przypadku chorób przewlekłych, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, gdy w czasie nieobecności pielęgniarki w placówce oświatowej trzeba podać dziecku lek lub wykonać inne czynności (np. skontrolować poziom cukru we krwi u dziecka chorego na cukrzycę; podać lek drogą wziewną dziecku choremu na astmę), czynności te mogą być wykonane przez nauczyciela, jeżeli został przeszkolony w tym zakresie. Wcześniej musi jednak na to wyrazić zgodę.

Zasady opieki nad uczniami przewlekle chorymi uregulować ma nowa ustawa o zdrowiu dzieci i młodzieży szkolnej. Od roku szkolnego 2018/2019 nauczyciele i wychowawcy będą odbywać szkolenia z opieki nad takimi uczniami, prowadzone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo pielęgniarkę środowiska.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH