Rząd analizuje, czy w Polsce może być więcej szczepionek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-01-2021, 14:22

Rząd analizuje, czy w Polsce może być więcej szczepionek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeden z zapisów umowy, którą zawarliśmy w ramach UE mówi o tym, że kraje będące jej stronami nie będą pozyskiwały oddzielnie szczepionki; analizujemy wszystkie możliwości, by w Polsce było więcej szczepionek - mówił na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

W imieniu państw członkowskich Komisja Europejska negocjowała kontrakty na szczepionki przeciw Covid-19 z producentami. Mechanizm unijny zakłada dostarczania do krajów Wspólnoty proporcjonalnej do liczby mieszkańców liczby dawek szczepionki. W ramach mechanizmu unijnego wszystkie kraje UE otrzymały pierwsze dawki w tym samym czasie.

Dworczyk na konferencji prasowej był pytany, czy Polska będzie starała się o zwiększenie dostaw poza mechanizmem unijnym.

- Oczywiście analizujemy wszystkie możliwości związane z tym, aby szybciej do Polski docierały szczepionki - powiedział szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Dodał, że to producenci mają różnego rodzaju problemy, w wyniku czego zmieniane były deklaracje dotyczące dostarczania danej liczby szczepionki.

- Jeden z zapisów umowy, którą zawarliśmy w ramach UE mówi o tym, że kraje, które są stronami umowy, nie będą pozyskiwały oddzielnie tego preparatu, ale my analizujemy wszystkie możliwości, żeby było więcej szczepionek w Polsce w krótszym terminie - to jest kluczowa sprawa, dobro pacjentów polskich jest tutaj sprawą nadrzędną - podkreślił szef KPRM.

Mateusz Roszak, Rafał Białkowski, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH