"Rząd polski jest na smyczy koncernów farmaceutycznych"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ   29-03-2021, 09:21

"Rząd polski jest na smyczy koncernów farmaceutycznych" Autor petycji wskazuje, że rząd powinien produkować szczepionki na licencji Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Zmniejszanie dostaw szczepionek przez firmy farmaceutyczne jasno pokazuje kto rozdaje karty, a kto jest pionkiem - ocenia autor petycji do ministra zdrowia.

"Wnioskuję do Ministra Zdrowia o podjęcie w trybie pilnym działań zmierzających do zawieszenia prawa patentowego w zakresie szczepionek na COVID-19, stosując art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej albo inne właściwe przepisy prawa krajowego lub europejskiego" - napisał Marek Nowak w petycji do ministra zdrowia.

Kto rozdaje karty, a kto jest pionkiem
Jak uzasadnia, "rząd polski, a więc i całe nasze społeczeństwo jest na smyczy koncernów farmaceutycznych".

- Ostatnie ich działania, w tym zmniejszanie dostaw szczepionek, jasno pokazuje kto rozdaje karty, a kto jest pionkiem. Mimo tysięcy ofiar i kolejnych wielu tysięcy chorujących, już rocznym okresie trwania epidemii oraz dziesiątkach mld strat w gospodarce, nie podjęto żadnych działań związanych z prawem patentowym - podkreśla.

- Do tego, brak wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, nadużywanie i naruszanie prawa, nieprzemyślane i absurdalne decyzje, zamykanie niektórych branż w gospodarce bez logicznego uzasadnienia, skazywanie wielu przedsiębiorców na bankructwo, nieprzygotowanie na tzw. drugą falę epidemii - to druga strona tego samego medalu w wydaniu rządu. Liczę na otrzeźwienie - dodaje autor petycji.

Skorzystajmy z praktyki licencji
W jego ocenie, bezwzględnym priorytetem powinno być zaszczepienie maksymalnej liczby rodaków w maksymalnie krótkim terminie, a więc usuwając wszelkie ograniczenia i w okolicznościach trwającej epidemii skorzystanie z tzw. licencji przymusowej albo innego równoważnego rozwiązania prawnego.

Przypomniał, że już w 2016 roku był autorem wysłanej do rządu petycji, w której postulował podjęcie inicjatywy na forum UE w przedmiocie powołania jednostki badawczo-rozwojowej lub innej finansowanej ze środków unijnych w celu poszukiwania i wdrażania leków na choroby stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka.

- Nasuwa się oczywiste pytanie, czy i ile można było uratować osoby chorujące na COVID-19, gdyby taki ośrodek powstał - podkreśla.

Minister nie posiada kompetencji
Odpowiedź ministra jest krótka. Odnosi się tylko do części dotyczącej licencjonowania:

"Licencja przymusowa stanowi szczególną, przymusową formę upoważnienia do korzystania z opatentowanego wynalazku osoby trzeciej, powstającą z mocy decyzji administracyjnej Urzędu Patentowego. Minister Zdrowia nie posiada kompetencji do udzielania licencji przymusowej ani wnioskowania w tym zakresie zarówno w odniesieniu do wynalazku opatentowanego w Polsce, jak i objętego patentem europejskim" - czytamy w odpowiedzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH