Rząd przyjął projekt ustawy o POZ: jest stawka kapitacyjna i budżet powierzony

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP, RZ/ rynekaptek.pl   25-08-2017, 08:33

Rząd przyjął projekt ustawy o POZ: jest stawka kapitacyjna i budżet powierzony Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rząd przyjął 24 sierpnia projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej - poinformowała premier Beata Szydło. Regulacja zakłada m.in., że koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ.

- Rząd przyjął projekt ustawy o podstawowej opieki zdrowotnej, przygotowany przez resort zdrowia. Jest to kolejny element zmian systemowych, które wprowadza minister Konstanty Radziwiłł. Po sieci szpitali teraz wprowadzamy zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej - powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej.

Premier o celu ustawy: mniejsze kolejki
- Założeniem tego projektu jest to, by dostępność do podstawowej opieki zdrowotnej była dla pacjentów szersza, by mogli korzystać z większej oferty, by (…) uporać się z likwidacją nadmiernych kolejek - dodała.

 Zgodnie z projektem nowej ustawy koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ, który będzie współpracować z pielęgniarką i położną. Lekarz POZ będzie współpracował z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. podczas jego pobytu w szpitalu.

MZ wskazuje, że celem projektowanych zmian są: lepsza opieka skoncentrowana na pacjencie, zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej; optymalizacja procesu leczenia poprzez poprawę organizacji i funkcjonowania POZ; zwiększenie efektywności POZ i skoordynowanie działań na różnych poziomach opieki zdrowotnej oraz zapewnienie ciągłości leczenia i wewnętrznego nadzoru nad jakością świadczeń w POZ.

Ministerstwo wyjaśnia, że podstawą finansowania POZ będzie stawka kapitacyjna. Obok niej pojawią się: budżet powierzony (środki przeznaczone na zapewnienie opieki koordynowanej), opłata zadaniowa (dodatkowe środki przeznaczone na zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej) oraz dodatek motywacyjny za wynik leczenia i jakości opieki.

Stawka kapitacyjna i budżet powierzony
Jednym z nowych rozwiązań w ramach opieki koordynowanej, którego wprowadzenie wywoływało wiele dyskusji jest budżet powierzony umożliwiający lekarzom POZ zlecanie konsultacji specjalistom.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH