Rząd przyjął projekt ustawy o POZ: jest stawka kapitacyjna i budżet powierzony

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP, RZ/ rynekaptek.pl   25-08-2017, 08:33

Rząd przyjął projekt ustawy o POZ: jest stawka kapitacyjna i budżet powierzony W ocenie MZ obowiązujący system finansowania POZ nie zachęca do przyjmowania proaktywnej postawy udzielających świadczeń w POZ i koordynowania profilaktyki ani leczenia pacjentów

Rząd przyjął 24 sierpnia projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej - poinformowała premier Beata Szydło. Regulacja zakłada m.in., że koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ.

Zgodnie z projektem ustawy lekarzem POZ będzie specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej (lub lekarz w trakcie specjalizacji) oraz specjalista II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej. Ponadto, z powodu niedostatecznej liczby lekarzy rodzinnych, w POZ będą mogli pracować także lekarze ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjaliści chorób wewnętrznych.

W POZ będą pracować także pediatrzy, którzy będą mogli opiekować się każdym pacjentem do 18 roku życia, a od 2025 r. tylko dziećmi do 7 lat. W pierwszej wersji projektu pediatrzy nie zostali uwzględnieni jako lekarze POZ, zapis ten został jednak zmieniony m.in. po apelu Rzecznika Praw Dziecka. W ustawie określono także kwalifikacje, jakie będą musiały posiadać pielęgniarki POZ.

Premier poinformowała, że informacja resortu zdrowia na temat przygotowań do wprowadzenia sieci szpitali - którą minister miał przedstawić na czwartkowym posiedzeniu - została przesunięta na kolejne posiedzenie rządu, we wtorek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH