Rząd przyjął specustawę o dodatkowych środkach na służbę zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   13-09-2017, 10:29

Rząd przyjął specustawę o dodatkowych środkach na służbę zdrowia Dodatkowe finanse mają posłużyć unowocześnieniu możliwości diagnostycznych i terapeutycznych

Rada Ministrów przyjęła we wtorek (12 września) projekt tzw. specustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Ponadto zwiększone zostały limity maksymalnych wydatków na lata 2017 i 2018 związanych z zakupem szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych. Konieczność zwiększenia limitów w 2017 r. związana jest m.in. z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia, które wprowadziło obowiązek szczepienia przeciwko pneumokokom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r. Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala mówiła w poniedziałek, że w tzw. specustawie zaplanowano 281 mln zł. Poinformowała, że poza specustawą - prawdopodobnie w tym tygodniu - Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł. Przekazała także, że w MZ trwają prace, "żeby postarać się zapłacić bieżące nadwykonania wszystkich szpitali z tego roku, żeby placówki weszły w sieć szpitali z pustym kontem".

Wicepremier Mateusz Morawiecki przekazał w poniedziałek (11 września), że porozumiał się z ministrem zdrowia, "co dodatkowo mogłaby być finansowane, korzystając z komfortowej sytuacji budżetu".

- Łączny koszt dla sektora finansów publicznych będzie to kwota na pewno przewyższająca 1 mld zł, może nawet oscylująca wokół 1,5 mld zł. Rozkładamy te ostateczne uzgodnienia na dalszą część roku - podał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH