
Rada Ministrów przyjęła we wtorek 9 marca br. projekt nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
Projekt nowelizacji ustawy dot. finansowania nauki zakłada zmiany w procedurze przyznawania kategorii naukowej jednostkom oraz grantów badawczych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki.
W komunikacie Centrum Informacyjne Rządu skomentowano, że są to przede wszystkim rozwiązania, "które usprawnią proces przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym oraz środków finansowych na przedsięwzięcia naukowe, a także zwiększą poziom umiędzynarodowienia prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w Polsce".
Nowelizacja przewiduje m.in. zmiany w zasadach przyznania kategorii naukowej jednostkom naukowym, a także zmiany w zasadach przyznawania środków finansowych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz Narodowe Centrum Nauki (NCN).
W komunikacie CIR zwrócono uwagę, iż obecnie nie jest możliwe pełne stosowanie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa) w postępowaniach w sprawie przyznania kategorii naukowej jednostkom naukowym.
To samo dotyczy postępowań w sprawie przyznania środków finansowych, prowadzonych w NCBiR oraz NCN. Chodzi o specyfikę prowadzonych postępowań, w tym szczególny sposób merytorycznej oceny wniosków dokonywanej przez ekspertów.
W nowych regulacjach (w odniesieniu do wskazanych postępowań) przewidziano częściowe wyłączenie stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. W ten sposób mają być - wg rządu - wyeliminowane wątpliwości prawne, wynikające z odmiennego sposobu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym oraz środków finansowych przez NCBiR i NCN w stosunku do reguł określonych w Kpa.
"Zapewni to przyspieszenie i zracjonalizowanie procesu oceny wniosków składanych w tych postępowaniach" - skomentowano w komunikacie CIR.
Rząd chce też za pomocą nowych przepisów uzyskać nową możliwość pobudzania innowacyjności w jednostkach naukowych. Obecnie o zwiększenie dotacji statutowej mogą ubiegać się jednostki naukowe w przypadku szczególnych potrzeb, wynikających z prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych, przy uwzględnieniu znaczenia tych badań dla rozwoju gospodarczego.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych