Rzecznik rządu: podejmujemy działania, aby szczepionek było więcej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP, Kurier Lubelski/rynekaptek.pl   08-09-2020, 12:02

Rzecznik rządu: podejmujemy działania, aby szczepionek było więcej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zabiegamy o to, aby ściągnąć dodatkowe rezerwy szczepionek na grypę - powiedział we wtorek (8 września) rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, fakt, że dotychczas do Polski nie sprowadzano wielu tych szczepionek, czyni starania trudniejszymi.

- W tej chwili faktycznie są rozmowy na temat dodatkowych zakupów, jeśli chodzi o szczepionki - powiedział Müller w TVN24 pytany o ewentualne zakupy szczepionek na grypę.

Jak dodał obecnie "jest ich niecałe 2 miliony". Dopytywany, czy nie jest to zbyt mała liczba na potrzeby takiego kraju jak Polska, odpowiedział, że "zależy, jaki będzie poziom szczepień". - Pamiętajmy, że w Polsce wyszczepialność niestety od wielu lat jest na bardzo niskim poziomie - wskazał rzecznik rządu.

Müller przyznał, że w obliczu pandemii COVID-19 zapotrzebowanie na szczepionki może jednak wzrosnąć. - Dlatego też zabiegamy w tej chwili, aby ściągnąć dodatkowe rezerwy. Tylko pamiętajmy o tym, że jest to rynek globalny i starania rządu przez to, że wcześniej przez lata do Polski nie było zakupywanych tylu szczepionek, są o wiele trudniejsze. Są rynki, na których wyszczepialność była 70-procentowa, niezależnie od działań rządu - ocenił.

Jak powiedział "podejmujemy działania, aby szczepionek było więcej". - W tej chwili tego nie zagwarantuję, bo co do zasady zakupy tych szczepionek nie są zakupami rządowymi, tylko prywatnymi. Tak to działa w ramach szczepień nieobligatoryjnych - zastrzegł Müller.

W piątek, 4 września, minister zdrowia Adam Niedzielski informował, że pierwsze tegoroczne szczepionki na grypę spływają już do polskich hurtowni i w perspektywie grudnia będzie to około 2 mln szczepionek. Zapewnił też, że będzie pracował nad większą dostępnością do nich.

Lubelscy aptekarze przyznają, że czekają na dostawy z hurtowni, które obiecują im dostawy po 10 września. 

- Nie dostaliśmy jeszcze szczepionek przeciw grypie. Po 10 września ma się podobno pojawić Vaxigrip Tetra, która będzie dostępna bezpłatnie dla osób w wieku powyżej 75 lat. Zainteresowanie pacjentów jest ogromne. W poniedziałek mieliśmy co najmniej 15 telefonów z tej sprawie - mówi Dorota Targońska, kierownik apteki w Lublinie. 

W innej aptece co prawda w zeszłym tygodniu pojawiła się pierwsza partia szczepionek przeciw grypie, ale była symboliczna. Zawierała jedynie pięć sztuk. 

Z kolei kierownik jednej z apteki wskazuje, że hurtownie obiecują iż dostawy będą po 10 września, jednak aptekarzy dochodzą słuchy, że może to tak naprawdę być i w połowie października.

Więcej: kurierlubelski.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH