Rzecznik rządu: rezydenci mają rację, ale...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-10-2017, 11:10

Rzecznik rządu: rezydenci mają rację, ale... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rząd zgadza się z postulatami protestujących lekarzy rezydentów; jedyną kwestią, która nas różni to tempo wdrażania zwiększonych nakładów na służbę zdrowia - powiedział we wtorek (17 października) rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. W sobotę (14 października) ich przedstawiciele złożyli w kancelarii premiera pismo, w którym przedstawili swoje postulaty.

W poniedziałek w Warszawie przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych spotkali się, by rozmawiać o sytuacji w związku z trwającym protestem rezydentów; po spotkaniu zapowiedziano rozszerzenie protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

Bochenek pytany w TVP info o protest stwierdził, że rząd tak naprawdę zgadza się z postulatami protestujących lekarzy rezydentów.

- Jedyną rzeczą, która nas de facto różni to jest kwestia dotycząca tempa wdrażania zwiększonych nakładów na ochronę i służbę zdrowia. I temu właśnie ma służyć ten zespół, który jest powołany przez ministra zdrowia. W poniedziałek został powołany, a prace zaczyna już w najbliższy piątek. Datą graniczną do kiedy mają być wypracowane ostateczne rozwiązania jest 15 grudnia - podkreślił.

Bochenek powiedział też, że rząd zdaje sobie sprawę, że finansowanie służby zdrowia stanowi duży problem.

- Od samego początku PiS i rząd pani premier Beaty Szydło o tym mówił wielokrotnie. I między innymi, dlatego przyjęliśmy szereg ustaw, które tę sytuację mają zmienić. Ale niestety te złe mechanizmy, które funkcjonują w ramach służby zdrowia narosły przez ostatnich wiele lat i potrzeba czasu, aby nowe mechanizmy finansowania, również podwyżki dla lekarzy i innych pracowników, którzy pracują w służbie zdrowia wdrożyć - zaznaczył.

- Chcemy zmienić cały system zdrowia i dlatego przygotowaliśmy szereg ustaw - oświadczył Bochenek. Wymienił ustawę, która gwarantuje minimalne wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia. "Ta ustawa i podwyżki w ramach tej ustawy są przewidziane na najbliższe 4 lata do 2021 roku. Zgodnie z tą ustawą rezydenci nie będą zarabiali mniej aniżeli 5200 złotych brutto w 2021 roku" - zapowiedział rzecznik rządu.

Według niego rząd Beaty Szydło podejmuje działania poprawiające służbę zdrowia. - W tym roku nakłady na służbę zdrowia w porównaniu do tego, co mieliśmy na przestrzeni ostatnich lat zwiększyły się o 8 mld zł. W przyszłym roku są dodatkowe pieniądze przeznaczone na finansowanie służby zdrowia dodatkowych 5 mld. - zaznaczył Bochenek.

Rezydenci domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH