Są plany powołania nowego zawodu - pomocy aptecznej?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: FB, ZZTF RP/ rynekaptek.pl   26-04-2017, 13:07

Są plany powołania nowego zawodu - pomocy aptecznej? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aneta Klimczak, wiceprezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP apeluje do techników o obronę uprawnień zawodowych. Informuje, że w planach jest wprowadzenie do aptek tzw. pomocy aptecznej.

W chwili obecnej trwają zakrojone na szeroką skale zabiegi mające na celu doprowadzić do faktycznego zniszczenia zawodu technika farmaceutycznego. Jeżeli pozostaniemy bierni już wkrótce zawód ten przestanie istnieć - informuje w apelu, który można znaleźć na stronach FB.

"Chodzi tutaj nie tylko o ograniczenie uprawnień zawodowych przez wprowadzenie wykazu A z farmakopei – plany są tutaj dużo bardziej rozbudowane i zakończą się całkowitym upadkiem zawodu, który stanie się odpowiednikiem sprzedawcy sklepowego" - ocenia.

Jak dodaje, istnieją plany powołania nowego zawodu farmaceutycznego - pomocy aptecznej.

(...) - Nowy zawód już jest wpisany do wykazu zawodów. Sprawa obecnie nie jest publiczna, bo trudno byłoby takie zmiany uzasadnić - ale w środowiskach ministerialnych jest doskonale znana, zamiar ten był przedstawiony samorządom, w których gestii leży kształcenie zawodów jako następca technika farmaceutycznego; jak i szkołom, które bardzo się sprzeciwiły temu projektowi - dodaje.

Zgodnie z tym planem, pomocą apteczną będzie można zostać po krótkim kursie. Pomocnik taki będzie przygotowywał leki, które następnie będzie wydal magister (jak np. w Wielkiej Brytanii) - będzie więc pracownikiem niesamodzielnym.

- Tak samo niesamodzielny będzie technik farmaceutyczny, bo dla technika farmaceutycznego przewidziano ograniczenie uprawnień, najpierw poprzez wprowadzenie wykazu A, a następnie jego rozszerzenie - ocenia wiceprezes ZZTF RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH