Sanepid przechodzi z ery kamienia łupanego do ery bycia nowoczesną organizacją

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   17-06-2021, 13:02

Sanepid przechodzi z ery kamienia łupanego do ery bycia nowoczesną organizacją Adam Niedzielski: w ciągu dwóch miesięcy możliwe będzie sekwencjonowanie kilku tysięcy próbek genomu koronawirusa tygodniowo - obecnie wykonywanych jest ich około tysiąca Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Ponad 6,5 mln zł zostanie zainwestowanych w sanepid. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę laboratoriów. To pozwoli zwiększyć moce w sekwencjonowaniu próbek koronawirusa.

Rząd zainwestuje ponad 6,5 mln zł w rozbudowę laboratoriów w sieci sanepidu - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że w ciągu dwóch miesięcy możliwe będzie sekwencjonowanie tygodniowo kilku tysięcy próbek koronawirusa.

Kilka tysięcy próbek genomu koronawirusa tygodniowo

- W tej chwili realizując ten podstawowy priorytet walki z pandemią, jakim jest sekwencjonowanie wirusa, identyfikowanie mutacji, będziemy na taką skalę wielomilionową inwestować w laboratoria - podkreślił w czasie konferencji prasowej w Olsztynie.

Ocenił, że jest to czas, w którym sanepid przechodzi "z ery można powiedzieć kamienia łupanego do ery bycia nowoczesną organizacją".

Szef resortu zdrowia podał, że w ciągu dwóch miesięcy możliwe będzie sekwencjonowanie kilku tysięcy próbek genomu koronawirusa tygodniowo - obecnie wykonywanych jest ich około tysiąca.

Będzie lokalne sekwencjonowanie przypadków zakażeń

- Będziemy mogli sekwencjonować wszystkie przypadki nowych zakażeń, bo mając tą liczbę na poziomie 250 zakażeń to, jak szybko sobie podliczymy, to jesteśmy w granicy poniżej 2000, co oznacza, że spokojnie będziemy mogli sekwencjonować tak naprawdę wszystkie przypadki zakażeń w Polsce - zapewnił.

Niedzielski ocenił, że będzie to fundamentalna zmiana i przekwalifikowanie Polski z krajów, które jeszcze niedawno musiały opierać się na zagranicznej infrastrukturze.

- Możemy w naszym kraju w pełni analizować i budować tę świadomą politykę identyfikacji, z jakimi mutacjami (koronawirusa - PAP) mamy do czynienia - mówił.

W Olsztynie zajmują się analizą genomu wirusa

Powiedział, że konferencja prasowa odbywa się w Olsztynie nieprzypadkowo, bo tam znajduje się lokalne laboratorium, które realizuje swoje zadania związane z analizą genomu wirusa.

- Jest jednym z takich laboratoriów, które ma charakter pionierski w strukturze sanepidu, w sensie budowania procedur, prowadzenia badań właśnie nad sekwencjonowaniem - dodał.

Minister zdrowia przypomniał, że to tam w marcu ruszyły pierwsze prace nad sekwencjonowaniem genomu koronawirusa, więc zespół jest już doświadczony i jest w stanie szybko identyfikować poszczególne warianty wirusa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH