Sejm: nie zakończono prac nad projektem o terapii ratunkowej i tabletce „dzień po"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-05-2017, 16:12

Sejm: nie zakończono prac nad projektem o terapii ratunkowej i tabletce „dzień po" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja Zdrowia w czwartek (11 maja) nie zakończyła opiniować poprawek zgłoszonych do projektu o terapiach ratujących życie i pigułce "dzień po". Termin kolejnego posiedzenia komisji nie został jeszcze wyznaczony.

Komisja rozpatrywała projekt już na poprzednim posiedzeniu Sejmu, planowane było wówczas również drugie czytanie. Nie odbyło się ono jednak - jak informowano - z powodu uwag, jakie do zawartych w projekcie zapisów dotyczących refundacji zgłaszały firmy farmaceutyczne.

Ostatecznie drugie czytanie miało miejsce na obecnym posiedzeniu Sejmu (w środę, 10 maja), a w czwartek (11 maja) sejmowa Komisja Zdrowia opiniowała zgłoszone poprawki.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje m.in., że antykoncepcyjne środki hormonalne, w tym pigułki "dzień po", będą sprzedawane jedynie na receptę. Ta sama nowelizacja ma też wprowadzić przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Podczas drugiego czytania do projektu zgłoszono w sumie osiemnaście poprawek, w większości zaproponowanych przez klub PiS.

Zaplanowane na godz. 12 posiedzenie komisji zostało na wniosek klubu PiS przesunięte na godz. 12:30. Przez pół godziny pracy komisja zaopiniowała dziewięć poprawek, posiedzenie zostało jednak przerwane z powodu rozpoczynających się głosowań. Nie poinformowano o terminie jego kontynuacji.

Członkowie komisji zdążyli pozytywnie zaopiniować poprawki PiS dotyczące m.in. zasad refundacji leków (np. mające ujednolicić kryteria oceny leków wykorzystywanych w ramach technologii ratunkowych). Poparcia posłów nie uzyskały natomiast poprawki PO wykreślające z projektu przepisy zmieniające zasady powoływania członków Rady Przejrzystości oraz Rady do spraw Taryfikacji.

Posiedzenie komisji zostało przerwane w trakcie dyskusji nad poprawką PO wykreślającą z projektu przepisy przewidujące, że wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne będą dostępne na receptę.

Posłowie opozycji kolejny raz apelowali o nieograniczanie dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Monika Wielichowska (PO) pytała, dlaczego resort zdrowia "w XXI w. zajmuje się ideologią i sumieniem innych, a nie zdrowiem".  Monika Rosa (Nowoczesna) wskazywała, że Europejska Agencja ds. Leków oceniła, że dostępność antykoncepcji awaryjnej bez recepty nie zagraża zdrowiu kobiet.

- Absolutnie nie zajmujemy się ideologią, tylko staramy się w sposób odpowiedzialny podchodzić do kwestii związanych bezpośrednio z leczeniem - odpowiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Wiceprzewodnicząca komisji Joanna Kopcińska (PiS) przytaczała słowa z 2015 r. ówczesnego wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna (PO), który powiedział, że antykoncepcja awaryjna będzie w Polsce dostępna jedynie na receptę, jeśli unijne przepisy pozostawią tę decyzję krajom członkowskim.

Komisja nie głosowała nad poprawką ws. wykreślenia z projektu przepisów o antykoncepcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH