Sejm przyjął nowelę ws. programów polityki zdrowotnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-09-2017, 13:08

Sejm przyjął nowelę ws. programów polityki zdrowotnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejm chwalił w piątek (29 września) ustawę wprowadzającą uproszczenie i doprecyzowanie procedur tworzenia samorządowych programów polityki zdrowotnej. Nowela ma też stworzyć ramy prawne umożliwiające przeprowadzanie programów pilotażowych.

Za rządową nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych głosowało 239 posłów, 194 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniami posłowie PO i Nowoczesnej twierdzili, że ustawa może uniemożliwić samorządom realizowanie samorządowych programów refundacji in vitro. Chodzi o przepis, który zakłada - jako warunek rozpoczęcia wdrożenia, realizacji i finansowania programu polityki zdrowotnej - konieczność uzyskania pozytywnej albo warunkowo pozytywnej opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

- Chcecie mieć bat na tych prezydentów i burmistrzów, którzy pomagają ludziom, bo wy im przestaliście pomagać - mówił Bartosz Arłukowicz (PO). - Z jednej strony dajecie ludziom 500 zł, mówiąc, że to ma spowodować zwiększenie dzietności, ale z drugiej strony utrudniacie państwo ludziom, którzy chcą powiększyć swoją rodzinę, posiadanie dzieci - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna).

Joanna Kopcińska (PiS) odpowiadała, że "w tym projekcie nie ma mowy o tym, żeby czegokolwiek zakazywać". Zwróciła uwagę, że od 2015 r. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie (lub warunkowo pozytywnie) opiniowała samorządowe programy refundacji in vitro. - Państwo wprowadzacie w błąd kobiety - podkreśliła.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat, w którym zwracało uwagę, że AOTMiT w zakresie opiniowania programów polityki zdrowotnej jest niezależna od ministerstwa. MZ dodało, że zmiany w opiniowaniu programów samorządowych pozwolą na realizację tylko uzasadnionych działań i umożliwią kontrolę finansową.

Nowelizacja ma uprościć i doprecyzować procedury tworzenia programu polityki zdrowotnej, a także zapewnić standaryzację podejmowanych działań. Programy będą także mogły być tworzone na podstawie ujednoliconych dokumentów opublikowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Samorządy, które zastosują się do takiej dokumentacji, nie będą już musiały uzyskiwać opinii AOTMiT.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH