Sejm: specustawa ostatecznie przyjęta

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP, NFZ/rynekaptek.pl   15-09-2017, 15:07

Sejm: specustawa ostatecznie przyjęta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejm uchwalił w piątek (15 września) tzw. specustawę. Do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 281,8 mln zł, m.in. na zakupy sprzętu i aparatury medycznej. Jednocześnie NFZ poinformował o przekazaniu środków na poszczególne świadczenia medyczne.

Za ustawą głosowało 376 posłów, trzy osoby były przeciw, a 22 wstrzymały się do głosu.

Dzięki tzw. specustawie zdrowotnej system służby zdrowia zasili dodatkowa kwota 281,8 mln zł. Ok. 63,8 mln zł zaplanowano na zakup sprzętu na potrzeby onkologii, pediatrii i chirurgii; 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego - najwyższego - poziomu referencyjnego; 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów, a 134 mln - na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że to tylko część środków, które zostaną w tym roku skierowane do służby zdrowia. Kwota dodatkowych środków - zarówno z budżetu, jak i NFZ - może łącznie wynieść blisko 3 mld zł.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach, zapewniających poprawę jakości świadczeń opieki zdrowotnej i ich dostępności, został przyjęty we wtorek (12 września) przez rząd. Pierwsze czytanie odbyło się w środę na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, drugie - w czwartek. Jeszcze tego samego dnia komisja rozpatrzyła poprawki opozycji - opiniując je negatywnie.

Jednocześnie Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że Prezes Funduszu podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych środków finansowych do oddziałów wojewódzkich NFZ w wyniku zmiany planu finansowego na 2017 r. Do OW NFZ trafi więc dodatkowo ponad 764 mln zł.

Pieniądze te będą przeznaczone na świadczenia medyczne - na sfinansowanie jeszcze w tym roku dodatkowych operacji usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego, wykonanie diagnostyki obrazowej w zakresie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz na leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.

- Zależy nam na tym, aby dzięki tym dodatkowym środkom skrócić kolejki osób oczekujących na zabiegi, szczególnie tam, gdzie czas oczekiwania był największy - podkreśla Andrzej Jacyna p.o. prezesa NFZ.

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone również na zwiększenie w III kw. tego roku finansowania świadczeń udzielanych w specjalistycznych oddziałach dziecięcych, w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii (OAiT) oraz „nielimitowanych” świadczeń diagnostyki onkologicznej lub leczenia onkologicznego udzielanych na podstawie karty DILO.

Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego NFZ.

Więcej: http://nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH