
Sejm uchwalił w piątek 24 listopada nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Zgodnie z jej założeniami, nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać do poziomu 6 proc. PKB w 2025 roku.
Za nowelizacją głosowało 436 posłów, przeciw był tylko Jacek Wilk (Kukiz'15), a od głosu wstrzymał się Paweł Skutecki (Kukiz'15).
Rządowa nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB - ma on być osiągnięty w 2025 r. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc.
Sejm przyjął poprawkę PiS, doprecyzowującą zapisy ustawy. Odrzucił natomiast wszystkie poprawki opozycji, z których znaczna część miała przyspieszyć wzrost finansowania.
Szybciej czy wolniej?
Lidia Gądek (PO) argumentując za poprawką przewidującą zwiększenie nakładów do 6 proc. PKB już w 4 lata, powiedziała, że taka zmiana sprawi, że "ta ustawa naprawdę w cztery lata ma szansę dać podwyżki środowiskom medycznym, przede wszystkim rezydentom, ale również słabo zarabiającym innym pracownikom medycznym, i poprawę jakości świadczeń i zwiększenie ilości świadczeń".
Radziwiłł ocenił, że poprawka PO "jest przejawem zwykłej hipokryzji". - Był na to czas. My jesteśmy zdeterminowani nie tylko do tego, żeby nakłady na ochronę zdrowia zwiększać, ale żeby zwiększać je odpowiedzialnie. Naprawdę był na to czas - powiedział minister.
Jerzy Kozłowski (Kukiz'15) ocenił, że propozycje zawarte w projekcie "są niewystarczające". - Społeczeństwo się starzeje, Europa Zachodnia jest dużo bardziej przed nami, a my jesteśmy nawet w ogonie Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział.
Marek Ruciński (Nowoczesna) powiedział, że wiedza MZ o potrzebach zdrowotnych Polaków "jest raczej iluzoryczna". Ocenił, że liczba nadwykonań wskazuje, że pracownicy medyczni są przygotowani do wykonywania większej ilości świadczeń i nakłady na zdrowie powinny wzrastać szybciej, niż przewidziano w ustawie.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych