Sektor farmaceutyczny Grupy Solvay sprzedany firmie Abbott

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Barbara Stark, WR/rynekaptek.pl   01-10-2009, 12:07

Sektor farmaceutyczny Grupy Solvay sprzedany firmie Abbott Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grupa Solvay ogłosiła, że po dogłębnej analizie i ocenie różnych opcji strategicznych dla swojego działu farmaceutycznego - Solvay Pharmaceuticals, dział ten zostanie sprzedany firmie Abbott za łączną kwotę odpowiadającą wartości przedsiębiorstwa określonej na około 5,2 mld euro.

Zarząd podjął decyzję o wprowadzeniu zmian w zakresie działalności Grupy Solvay w celu przyspieszenia realizacji strategii zrównoważonego i rentownego rozwoju spółki. W wyniku tej decyzji dział farmaceutyczny zostanie sprzedany firmie Abbott za łączną kwotę około 5,2 mld euro. Kwota ta obejmuje cenę kupna w wysokości 4,5 mld euro w środkach pieniężnych oraz dodatkowe warunkowe płatności w wysokości do 300 mln euro w przypadku zrealizowania określonych celów w latach 2011-2013. Obejmuje ona również przejęcie niektórych zobowiązań, które Solvay wycenia dziś na kwotę około 400 mln. Ponadto warunki transakcji przewidują przeniesienie wszystkich pracowników części farmaceutycznej do nowej firmy.

Transakcja powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2010 roku, po uzyskaniu wymaganych zezwoleń ze strony właściwych władz. Informacje o wpływie transakcji na wyniki spółki Solvay zostaną podane do wiadomości publicznej po jej finalizacji.

– Zarząd uznał, że konieczne jest zapewnienie wszystkim działom Grupy, tak w odniesieniu do jej działalności farmaceutycznej, jak i w pozostałym zakresie, optymalnych możliwości dalszego rozwoju dla dobra wszystkich zainteresowanych – mówi Aloïs Michielsen, Prezes Zarządu spółki Solvay.

Jak podaje specjalista ds. komunikacji zewnętrznej Solvay Pharma Poland, Barbara Stark, Solvay Pharmaceuticals zajmuje silną pozycję z perspektywami dalszego wzrostu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz na tzw. rynkach wschodzących, gdzie odgrywa wiodącą rolę w sektorze leków na schorzenia metaboliczne, centralnego układu nerwowego, gastroenterologii oraz zdrowia kobiet i mężczyzn. Działalność spółki Solvay w zakresie szczepień ochronnych stanowi platformę dla dalszego rozszerzania działalności spółki na świecie.

Solvay, to międzynarodowa innowacyjna grupa farmaceutyczna i chemiczna, z główną siedzibą w Brukseli. Firma zatrudnia ponad 29000 osób, w tym 2500 w dziale R&D. Na rynku polskim istnieje od 1992 roku.

Abbott jest globalną spółką sektora usług zdrowotnych o szerokim profilu działalności, obejmującym badania i rozwój oraz produkcję i sprzedaż leków i produktów medycznych, w tym odżywek, przyrządów i urządzeń diagnostycznych. Spółka zatrudnia ponad 72 000 pracowników i prowadzi sprzedaż swoich produktów w ponad 130 krajach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH