
Branża chemiczna istnieje wtedy, kiedy stale się rozwija, oferując nowe rozwiązania, a innowacje są jej głównym motorem napędowym. Niestety, jak wyjaśnia dr Monika Wiśniewska-Usielska ze spółki Selvita, w Polsce innowacje napotykają na problemy.
Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze leków stosowanych przede wszystkim w obszarze onkologicznym. Zajmuje się też świadczeniem laboratoryjnych usług badawczo-rozwojowych na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych i chemicznych z całego świata.
Wiśniewska - Usielska zaznacza, że nawet jeśli firma ma dobre pomysły, to często napotyka na liczne przeszkody. W Polsce brakuje np. wyspecjalizowanej kadry. Selvita była zmuszona poszukiwać specjalistów poza granicami kraju. Co więcej często znajdowała tam Polaków, którzy wyjechali z kraju "za pracą".
Innym problemem jest brak wiedzy o patentach. Polscy rzecznicy patentowi nie zawsze mają doświadczenie w tworzeniu odpowiednich dokumentów. Efekt był takich, że Selvita była zmuszona wykorzystać w kwestii kluczowego patentu specjalistów z Niemiec.
Polskich firm nie stać także nad odtwórczość, dlatego powinny tworzyć całkiem nowe projekty.
Więcej: chemia.wnp.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych