Senat: głosowanie zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   21-04-2017, 08:45

Senat: głosowanie zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wczoraj, 20 kwietnia, senatorowie rozpatrzyli nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek. Podczas spotkania odbyła się debata, z której przedstawiamy kilka wybranych opinii.

W trakcie debaty, senatorowie: Józef Zając, Jerzy Wcisła, Tomasz Grodzki, Mieczysław Augustyn i Andrzej Stanisławek, złożyli wnioski o charakterze legislacyjnym. W związku z tym Komisja Zdrowia oraz Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności miały ustosunkować się do przedstawionych wniosków i przygotować wspólne sprawozdanie.

Na koniec posiedzenia 20 kwietnia, Senator Jerzy Wcisła poinformował, że posiedzenie komisji w sprawie rozpatrzenia wniosków zgłoszonych w trakcie debaty odbędzie się bezpośrednio po ogłoszeniu przerwy w obradach. Takie posiedzenie odbyło się.

Senatorowie odrzucili wpierw propozycję odrzucenie ustawy w całości, a potem wszystkich poprawek (sprawozdanie komisji w załączniku). Głosowanie w sprawie rozpatrywanej ustawy o treści przyjętej przez Sejm 7 kwietnia, zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia Senatu, najprawdopodobniej 21 kwietnia.

Argumenty za przyjęciem ustawy

- Zasada „apteka dla farmaceuty”, czyli odejście od sprzedaży różnego rodzaju produktów, która towarzyszy obrotowi w obecnych aptekach sieciowych, produktów niekoniecznie związanych z refundacją, powoduje skutek przeciwny - mówił wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

My chcemy jeszcze dodatkowo wprowadzić element konsultacji farmaceutycznej czy opieki farmaceutycznej, której w tej chwili zupełnie nie ma. W tej chwili w tej ustawie, która obowiązuje, konsultacja farmaceutyczna jest również wskazywana, ale nie jest realizowana, a nie jest realizowana z tego powodu, że mamy do czynienia raczej ze sklepami niż z aptekami.

Jeżeli system będzie ustabilizowany i przekazany w ręce farmaceutów, w ręce zawodu zaufania publicznego, to również hurtownie będą musiały do niego się dostosować i agresja cenowa, marketingowa również będzie musiała być dostosowana. Raczej spodziewam się odwrotnej sytuacji i wpływu na hurtownie niż odwrotnie.

Była też poruszona sprawa wywozu. Skoro farmaceuta ma możliwość prowadzenia tej apteki, z obawy przed utratą licencji na pewno nie podejmie takiej ryzykownej nielegalnej działalności, bo jak gdyby straci swoje miejsce pracy, swój warsztat. Stąd też to są te elementy przemawiające raczej za przyjęciem tej ustawy niż przeciwnie.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH