Senat: głosowanie zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   21-04-2017, 08:45

Senat: głosowanie zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wczoraj, 20 kwietnia, senatorowie rozpatrzyli nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek. Podczas spotkania odbyła się debata, z której przedstawiamy kilka wybranych opinii.


Zaburzone jest tu prawo dziedziczenia, o czym też była mowa. Jeżeli dziecko nie jest farmaceutą lub nie jest pełnoletnie, rodzina jest skazana na sprzedanie majątku gromadzonego prawdopodobnie przez pokolenia.

Powstaje pytanie, dlaczego ciągle nie jest powołany główny inspektor farmaceutyczny, który być może regulowałby rynek bez tej małej ustawy. Od półtora roku jest tylko pełniący obowiązki.

Powstaje pytanie, skąd wzięła się arbitralna liczba 4. Jak będą 4 apteki, to będzie dobrze, a jak 5, to źle. A może powinno być 8 albo 20? A może 2 albo 1? Argument, że farmaceuta będzie bliżej pacjenta, jest argumentem całkowicie chybionym. Jak będzie miał 4 apteki, to będzie musiał zajmować się dostawami, rozliczeniami, podatkami itd. Będzie wtedy takim samym biznesmenem, jakim teraz jest ktoś, kto nie jest farmaceutą i zatrudnia farmaceutów w aptece. I dalej będzie tak samo.

Prokorporacyjna i prokorupcyjna
- Ta ustawa jest nie tylko prokorporacyjna, ale i prokorupcyjna. Nie wierzę, że nie będą powstawały apteki, tak jak mówił pan minister zdrowia. One będą powstawały na specjalnych warunkach, które są tutaj zapisane. Trzeba będzie tylko przekonać burmistrza i wójta odpowiednimi argumentami. A być może i kogoś w ministerstwie. Czy to o to chodzi? - pytał senator Mieczysław Augustyn.

- Takie zagrożenia ta ustawa na pewno ze sobą niesie i nie jest to tylko moje zdanie. Można by powiedzieć: są służby państwowe, które będą temu przeciwdziałać. Czy mamy w to wierzyć, skoro dzisiaj nie mogą one dopilnować stosowania prawa w zakresie 1%, w zakresie dekoncentracji?

Dodał: - Pan minister tak lekko mówił tutaj o tym, że nie przestrzega się prawa w tym zakresie i dlatego jest tak, jak jest. Ale on reprezentuje rząd. Jeżeli znane są panu przypadki nieprzestrzegania prawa, to przypominam, że są odpowiednie organa, znakomicie wyposażone w narzędzia, żeby temu przeciwdziałać. Urzędnik publiczny wychodzi tutaj i mówi: tak, prawo jest notorycznie łamane w tym zakresie i my sobie z tym nie radzimy – my, państwo, my, rząd, który ja reprezentuję.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH