Senat: głosowanie zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   21-04-2017, 08:45

Senat: głosowanie zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wczoraj, 20 kwietnia, senatorowie rozpatrzyli nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek. Podczas spotkania odbyła się debata, z której przedstawiamy kilka wybranych opinii.


- Naprawdę zadziwiające. Wydaje się, że minister rozwoju ma rację – gdyby wykorzystać odpowiednie narzędzia w zakresie nadzoru farmaceutycznego i odpowiednich służb, tak żeby dopilnowały, by to, co trzeba, było przestrzegane, mielibyśmy osiągnięty skutek, o który tu chodzi, bez negatywów, które są aż nadto widoczne. Apeluję, proszę państwa, nie przyjmujmy tej ustawy - mówił senator.

Ustawa jest dla pacjentów
- Mówiliśmy, że będziemy zabiegać o to, żeby aptekę prowadził farmaceuta. Mówiliśmy o tym w jednej i w drugiej kampanii wyborczej, więc nie jest niczym zaskakującym to, co w tej chwili wprowadzamy w życie. I pacjenci będą zadowoleni, pacjenci będą w dobrej sytuacji, dlatego że ta ustawa jest przede wszystkim dla nich. My musimy dbać przede wszystkim o jakość, o jakość naszego działania, również o jakość działania aptek - mówił marszałek Stanisław Karczewski.

- Podam przykład, bo najlepiej można zrozumieć sytuację na drobnych przykładach. Przeprowadziłem się z Warszawy do miejscowości, która wtedy, kiedy się przeprowadzałem, liczyła 5 tysięcy mieszkańców. Jak przyjechałem, była jedna apteka, a w tej chwili jest 6 aptek, które ze sobą konkurują, walczą.

- Najprawdopodobniej, gdyby ten rynek był uwolniony i w dalszym ciągu tak by się działo, to jedna z aptek, która zapewne obniża ceny suplementów diety, kosmetyków, by wygrała, bo miałaby najwięcej pacjentów. Wygrałaby i zlikwidowałyby się pozostałe apteki. Ale co później zrobiłaby ta apteka? Oczywiście podniosłaby ceny i później ceny – właśnie o to państwo tak bardzo zabiegacie – byłby wyższe - kontynuował.

- Jestem lekarzem i spotykałem się z różnymi sytuacjami, które były szokujące. Kiedyś wypisałem Bisocard, pacjent dostał Bisacodyl. Więc dbajmy o to, żeby do takich sytuacji nie dochodziło i żebyśmy naprawdę mieli apteki, a nie apteki-supermarkety. Ta ustawa tego ma dotyczyć i taki jest jej cel.
Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH