Senatorowie wnioskują: nie mniej niż 4 mld zł na Fundusz Medyczny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   01-10-2020, 11:38

Senatorowie wnioskują: nie mniej niż 4 mld zł na Fundusz Medyczny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W każdym roku budżetowym na Fundusz Medyczny będą zagwarantowane co najmniej 4 mld zł – przewiduje jedna z kilkudziesięciu poprawek zaproponowanych 30 września przez Senat do prezydenckiej ustawy o Funduszu Medycznym.

Powołanie Funduszu Medycznego prezydent Andrzej Duda zapowiedział w marcu, a pod koniec czerwca złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. W połowie września Sejm ją uchwalił.

30 września Senat opowiedział się za wprowadzeniem do ustawy szeregu poprawek. Przewidują one m.in. zwiększenie z 4 mld zł do 4,2 mld zł maksymalnego limitu rocznych wydatków z budżetu państwa na Fundusz Medyczny oraz zagwarantowania minimalnych nakładów na Fundusz z budżetu państwa - nie niższych niż 4 mld zł rocznie. Wprowadzenie m.in. takich poprawek zarekomendowała senacka komisja zdrowia na posiedzeniach 24 i 30 września.

Przychody funduszu mają pochodzić m.in. z wpłat z budżetu państwa w wysokości określonej w ustawie budżetowej na dany rok. W ustawie - w kształcie, w którym wyszła z Sejmu - zapisano, że maksymalny limit wydatków z budżetu na Fundusz nie może być w tym roku wyższy niż 2 mld zł, a w kolejnych latach (do 2029 r.) - nie wyższy niż 4 mld zł rocznie.

Fundusz Medyczny ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe. Ponadto Fundusz ma przeznaczać część środków na inwestycje w infrastrukturę służby zdrowia i na profilaktykę.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha przypomniałw Senacie, że Fundusz Medyczny ma być funduszem celowym. Jego dysponentem będzie minister zdrowia. W ramach funduszu wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny.

Paweł Mucha akcentował w Senacie, że żadne środki, które dzisiaj są w dyspozycji ministra, nie będą wydatkowane po to, by realizować cele wyrażone w ustawie o Funduszu Medycznym.

- Mówimy o dodatkowych środkach. Dodatkowych środkach ściśle dedykowanych na kwestie związane z chorobami rzadkimi, onkologicznymi, leczenie za granicą, świadczenia bezlimitowe dla dzieci - mówił. - Oczywiście te dodatkowe środki nie ograniczają tego, co w budżecie na rok 2020 miał zaplanowane już minister zdrowia i czym dysponuje w ramach swojego budżetu - zaznaczył.

Olga Zakolska, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH