SIA ws. uzyskania uprawnień kierownika apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: SIA/rynekaptek.pl   07-06-2017, 10:23

SIA ws. uzyskania uprawnień kierownika apteki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach przypomina o zasadach zaliczania stażu wykonywania zawodu farmaceuty do uzyskania uprawnień kierownika apteki.

Jak pisze, w związku ze stanowiskiem Nr VII/1/2017 z dnia 23 maja 2017 r. Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie stosowania przez izby aptekarskie art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne w zakresie obliczania stażu pracy niezbędnego do wykonywania funkcji kierownika apteki, na podstawie art. 1 ustawy o izbach aptekarskich w związku z art. 88 ust. 2 ustawy prawo farmaceutyczne, Rada ŚIA przedstawia zasady zaliczania 5 lub 3 lat wykonywania zawodu farmaceuty w aptece uprawniające do uzyskania prawa kierowania apteką.

Wyjaśnia, że do 5 lub 3 letniego stażu pracy w aptece, o którym mowa w art. 88 ust 2 ustawy Prawo farmaceutyczne zalicza się:

• Okres wykonywania zawodu w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (w tym urlop wypoczynkowy);

• Okres wykonywania zawodu w aptece na podstawie umowy cywilno-prawnej (umowy zlecenia), pod warunkiem przedłożenia dokumentów, z których będzie wynikała ilość przepracowanych godzin;

• Okres otrzymywania wynagrodzenia przewidzianego w art. 92 Kodeksu pracy (wynagrodzenie za czas choroby do 33 dni w roku kalendarzowym).

Izba wskazuje, że pozostałe przerwy w wykonywaniu czynności zawodowych nie są zaliczane do stażu pracy niezbędnego do uzyskania rękojmi należytego prowadzenia apteki na stanowisku kierownika apteki.

Dodaje, że powyższe stanowisko zgodne jest z prawomocnym orzeczeniem WSA w Warszawie s. akt VI SA/WA 1389/07, jak również uzasadnione jest potrzebą zagwarantowania przez osobę, która będzie kierować apteką odpowiedniego doświadczenia w wykonywaniu zawodu farmaceuty.

- Podmiotem jest pacjent, jego bezpieczeństwo oraz fakt, że apteka jako placówka ochrony zdrowia publicznego winna świadczyć usługi na najwyższym poziomie i zagwarantować bezpieczeństwo pacjentom – czytamy.

W tym celu ustawodawca wprowadził między innymi wymóg określony w art. 88 ust 2 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Stanowisko Rady SIA w Katowicach w tej sprawie nr S-RSIA-004-VII-2017 z dnia 6 czerwca 2017 r. obowiązuje od dnia jej podjęcia tj. 6 czerwca 2017 r.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH