Sieć szpitali i ryczałtowanie to nie jest powrót do socjalizmu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ryszard Rotaub/ rynekaptek.pl   26-10-2017, 14:30

Sieć szpitali i ryczałtowanie to nie jest powrót do socjalizmu W tej chwili dyrektor szpitala dysponuje zasobami w ramach ryczałtu. Może przesuwać środki tam, gdzie uzna to za korzystne

Sieć szpitali i ich ryczałtowanie to nie jest powrót do finansowania budżetowego w socjalistycznym stylu - zapewnił wiceminister zdrowia Piotr Gryza podczas sesji "Od izby przyjęć do wypisu, cz.1", która odbyła się w poniedziałek (23 października) w ramach XIII Forum Rynku Zdrowia.

Argumentował, że nadal funkcjonują procedury odrębnie finansowane, które podlegają regulacji na dotychczasowych zasadach, a poza tym ryczałtowanie oparte jest na tym, co podmiot leczniczy wykona w danym okresie rozliczeniowym.

- Jeśli szpital uwierzy, że można nic nie robić i otrzymać środki finansowe, to się głęboko pomyli, ponieważ w kolejnym okresie rozliczeniowym będzie miał znacznie obniżony ryczałt. A jeśli nie będzie wykonywał świadczeń, to NFZ zerwie z nim umowę - przestrzegał wiceminister Piotr Gryza, wskazując na elementy rynkowe w ramach modelu sieci szpitali.

Jego zdaniem twierdzenia, że nowy system jest powrotem do socjalizmu i budżetowania oraz do hasła "czy się stoi czy się leży, dwa tysiące się należy", to bzdury. Tym bardziej, że w nowym systemie to zarząd szpitala sam decyduje o podziale zasobów, podczas gdy do tej pory to Fundusz budował "produkty" i rozliczał się ze szpitalem.

- W tej chwili dyrektor szpitala dysponuje zasobami w ramach ryczałtu. Może przesuwać środki tam, gdzie uzna to za korzystne. Jest to ważna zachęta do istotnych zmian restrukturyzacyjnych w systemie, oparta na założeniu, że to nie regulator centralny wie lepiej, ale podmiot lokalny wie lepiej - powiedział wiceminister Gryza.

Konfliktów nie było, ale czy nie będzie?
Odniósł się również do idei konkursowania świadczeń i wskazał, że zawsze wiązało się ono z ogromnym konfliktem. - To między innymi dlatego nie było od 6 lat konkursów świadczeń medycznych w skali całego systemu. Decydent bał się podejmowania takich decyzji. Konkurs ma to do siebie, że ktoś wchodzi do systemu, a ktoś z tego rynku wypada. Udało się nam przeprowadzić zmianę polegającą na tym, że podmioty weszły łagodnie do sieci szpitali - ocenił.

Sieć szpitali jest nowym elementem organizacyjno-finansowym w systemie ochrony zdrowia, funkcjonuje od 1 października. Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ, był dopytywany o ewentualne korekty wynikające z wdrażania nowych rozwiązań. Powiedział, że korekty dokonywane są na bieżąco, dotyczą głównie systemów informatycznych. Innych większych problemów związanych z wprowadzaniem sieci szpitali nie było.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH