
Czy sprawnemu zarządzaniu szpitalami sprzyja całe „otoczenie systemowe” opieki zdrowotnej w naszym kraju? To jedno z pytań, na które starali się odpowiedzieć podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca br.) między innymi menedżerowie kierujący placówkami medycznymi.
Do zapowiadanej przez resort zdrowia sieci nie zakwalifikuje się Szpital Nefrolux w Siemianowicach Śląskich.
- Nie powstaliśmy w wyniku przekształcenia placówki publicznej, np. samorządowej. Od 15 lat działamy na rynku jako podmiot wyłącznie prywatny, prowadząc między innymi całościową opiekę nad pacjentami dializowanymi, od poradni po rehabilitację - tłumaczy Lucjan Sobieraj, prezes spółki Nefrolux.
Siemianowicki szpital, oprócz nefrologii posiada też m.in. oddziały chirurgii ogólnej, intensywnej terapii oraz okulistyczny. - Przyjmujemy pacjentów całodobowo. Ponieważ jednak od kilku lat nie było postępowań konkursowych, nie mamy zakontraktowanej przez NFZ izby przyjęć. Dlatego nie kwalifikujemy się do sieci - dodał prezes Sobieraj. - Będziemy oczywiście ubiegać się o odrębne kontraktowanie oddziałów w postępowaniach konkursowych. Czas pokaże, z jakim skutkiem.
Co dalej z PPP?
- Staramy się jednak optymistycznie patrzeć w przyszłość. Pozostaje pytanie, czy 2,5 tys. hospitalizacji jakie wykonujemy rocznie, NFZ będzie chciał przenieść do oddziałów internistycznych (w szpitalach sieciowych - przyp. red.), które jednak nie do końca są przygotowane do opieki nad pacjentami dializowanymi - uważa prezes Sobieraj.
Zwraca też uwagę, że planowane wejście w życie przepisów o sieci szpitali, którą tworzyć będą w zdecydowanej większości szpitale publiczne, jeszcze bardziej może utrudnić - i tak już w naszym kraju „śladowe” - inwestowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
- Mapy potrzeb zdrowotnych mówią o liczbie łóżek danego profilu w powiecie lub województwie. Nie wzięto pod uwagę standardów hospitalizacji - podkreśla Lucjan Sobieraj. - Tymczasem w Polsce nadal dominują sale wielołóżkowe. Obawiam się, że dostosowanie ich do standardów europejskich, obejmujących między innymi pokoje 1- czy 2-osobowe, w większości przypadków nie będzie w naszym kraju możliwe - powiedział.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych