Siła reklamy: 100 tabletek paracetamolu w trzy dni

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   27-05-2009, 11:35

Siła reklamy: 100 tabletek paracetamolu w trzy dni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z prowadzoną na niespotykaną dotąd skalę kampanię reklamową leków czujemy się w obowiązku przypomnieć Polakom, że niekontrolowane przyjmowanie preparatów leczniczych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia – piszą farmakolodzy z Rady Naukowej Wydziału Farmacji WUM.

Jest to odpowiedź na propagowanie w reklamach stosowania leków przeciwbólowych, które mają pomagać na każdą dolegliwość.

Niesterydowe leki przeciwzapalne, są dostępne bez recepty również w obrocie pozaaptecznym. Łatwy dostęp do nich i reklama powoduje bezkrytyczne sięganie po leki, bez względu na konsekwencje stosowania produktów leczniczych.

– Szczytem wszystkiego jest reklama, w której dziecko prosi o proszek od bólu głowy dla mamy. Dzieci nie powinny mieć dostępu do leków – alarmuje prof. Marek Naruszewicz, dziekan Wydziału Farmacji Warszawskiego WUM.

O niebezpieczeństwie bezkrytycznego przyjmowania leków przekonuje Grażyna Kucharska z Kliniki Nefrologii Dziecięcej Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. Dr. E. Hankego, podając przykład kliniczny zatrucia paracetamolem u 17-letniej dziewczyny.

– Została przyjęta do szpitala z powodu bólów brzucha i okolicy lędźwiowej oraz uporczywych wymiotów. Okazało się, że od trzech dni pacjentka zażywa leki przeciwbólowe z powodu bólu zęba. Stwierdzono, że w tym czasie pacjentka zażyła w różnej formie 50 gram paracetamolu, czyli… 100 tabletek, nie zdając sobie sprawy, że w różnych preparatach przeciwbólowych, znajduje się ta sama substancja czynna – powiedziała dr Kucharska.

Eksperci ostrzegają, że każdy produkt leczniczy może wywoływać efekty uboczne i nie można przyjmować ich bez ograniczeń, wbrew temu, co sugeruje reklama leku.

– Zmasowany przekaz prowadzi do nadużywania leków. Powinniśmy pamiętać, że leki nie są dla ludzi zdrowych. Nie poprawiają kondycji, nie wiążą się z tężyzną fizyczną – podkreśla prof. Aleksander Mazurek, szef Rady Naukowej Narodowego Instytutu Leków.

Według Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, co dziesiąty przypadek zgłoszonego działania niepożądanego leku dotyczy stosowania leków przeciwbólowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH