Śląski NFZ sfinansuje wybudzanie chorych ze śpiączki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   18-07-2017, 15:09

Śląski NFZ sfinansuje wybudzanie chorych ze śpiączki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląski oddział NFZ po raz pierwszy sfinansuje wybudzanie dorosłych pacjentów ze śpiączki. Fundusz ogłosił konkurs z uwagi na fakt, że zabiegała o to placówka gotowa podjąć się leczenia ze śpiączki - informuje częstochowski odział Gazety Wyborczej.

O kontrakt na takie świadczenia ubiega się placówka Centrum Opieki i Rehabilitacji "Zdrowie" z Częstochowy.

Małgorzata Doros, rzeczniczka oddziału NFZ w Katowicach wyjaśnia, że jeśli Centrum dostanie kontrakt, to będzie się zajmować pacjentami z całego województwa.

Leczenie ze śpiączki polega na ciągłej opiece lekarzy (m.in. neurologów i rehabilitantów), pielęgniarek, fizjoterapeutów, logopedów, na żywieniu dojelitowym i pozajelitowym a także na uśmierzaniu bólu, skurczów mięśni, do jakich dochodzi przy długim leżeniu. Dla każdego chorego opracowywany będzie indywidualny program terapeutyczny.

Zabiegi tego rodzaju NFZ finansuje pacjentom, którzy są w stabilnym stanie i oddychają samodzielnie (bez respiratora) oraz pozostają w stanie śpiączki nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia urazu lub sześciu miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej.

Częstochowskie centrum Zdrowie funkcjonuje od 1999 r., świadcząc usługi z zakresu opieki długoterminowej, specjalistycznej, rehabilitacji medycznej, diagnostyki. Do tej pory w placówce tej wybudziło się pięć osób.

Więcej: czestochowa.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH