Śląski NFZ sfinansuje wybudzanie chorych ze śpiączki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   18-07-2017, 15:09

Śląski NFZ sfinansuje wybudzanie chorych ze śpiączki Śląski oddział NFZ ogłosił po raz pierwszy konkurs na wybudzanie dorosłych pacjentów ze śpiączki

Śląski oddział NFZ po raz pierwszy sfinansuje wybudzanie dorosłych pacjentów ze śpiączki. Fundusz ogłosił konkurs z uwagi na fakt, że zabiegała o to placówka gotowa podjąć się leczenia ze śpiączki - informuje częstochowski odział Gazety Wyborczej.

O kontrakt na takie świadczenia ubiega się placówka Centrum Opieki i Rehabilitacji "Zdrowie" z Częstochowy.

Małgorzata Doros, rzeczniczka oddziału NFZ w Katowicach wyjaśnia, że jeśli Centrum dostanie kontrakt, to będzie się zajmować pacjentami z całego województwa.

Leczenie ze śpiączki polega na ciągłej opiece lekarzy (m.in. neurologów i rehabilitantów), pielęgniarek, fizjoterapeutów, logopedów, na żywieniu dojelitowym i pozajelitowym a także na uśmierzaniu bólu, skurczów mięśni, do jakich dochodzi przy długim leżeniu. Dla każdego chorego opracowywany będzie indywidualny program terapeutyczny.

Zabiegi tego rodzaju NFZ finansuje pacjentom, którzy są w stabilnym stanie i oddychają samodzielnie (bez respiratora) oraz pozostają w stanie śpiączki nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia urazu lub sześciu miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej.

Częstochowskie centrum Zdrowie funkcjonuje od 1999 r., świadcząc usługi z zakresu opieki długoterminowej, specjalistycznej, rehabilitacji medycznej, diagnostyki. Do tej pory w placówce tej wybudziło się pięć osób.

Więcej: czestochowa.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH