
Śląski oddział NFZ po raz pierwszy sfinansuje wybudzanie dorosłych pacjentów ze śpiączki. Fundusz ogłosił konkurs z uwagi na fakt, że zabiegała o to placówka gotowa podjąć się leczenia ze śpiączki - informuje częstochowski odział Gazety Wyborczej.
O kontrakt na takie świadczenia ubiega się placówka Centrum Opieki i Rehabilitacji "Zdrowie" z Częstochowy.
Małgorzata Doros, rzeczniczka oddziału NFZ w Katowicach wyjaśnia, że jeśli Centrum dostanie kontrakt, to będzie się zajmować pacjentami z całego województwa.
Leczenie ze śpiączki polega na ciągłej opiece lekarzy (m.in. neurologów i rehabilitantów), pielęgniarek, fizjoterapeutów, logopedów, na żywieniu dojelitowym i pozajelitowym a także na uśmierzaniu bólu, skurczów mięśni, do jakich dochodzi przy długim leżeniu. Dla każdego chorego opracowywany będzie indywidualny program terapeutyczny.
Zabiegi tego rodzaju NFZ finansuje pacjentom, którzy są w stabilnym stanie i oddychają samodzielnie (bez respiratora) oraz pozostają w stanie śpiączki nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia urazu lub sześciu miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej.
Częstochowskie centrum Zdrowie funkcjonuje od 1999 r., świadcząc usługi z zakresu opieki długoterminowej, specjalistycznej, rehabilitacji medycznej, diagnostyki. Do tej pory w placówce tej wybudziło się pięć osób.
Więcej: czestochowa.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych