Służba zdrowia pracuje nad regulacjami dot. ochrony danych osobowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   18-08-2017, 11:39

Służba zdrowia pracuje nad regulacjami dot. ochrony danych osobowych Inicjatywę popiera także Naczelna Izba Aptekarska

Od 25 maja 2018 r. Polska będzie musiała obowiązkowo dostosować się do rozporządzenia UE dotyczącego bezpieczeństwa danych osobowych. Ta regulacja wprowadzi wiele nowych praw i obowiązków związanych z przetwarzaniem danych osobowych oraz zmodyfikuje znane już rozwiązania prawne.

Od 25 maja 2018 r. w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, trzeba będzie obowiązkowo stosować się do rozporządzenia (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. ogólne rozporządzenie o ochronie danych, w skrócie RODO).

Jak wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna, jedną z ważniejszych zmian jest dopuszczenie przez unijnego prawodawcę przyjmowania kodeksów postępowania przez zrzeszenia i inne podmioty reprezentujące określone kategorie administratorów lub podmioty przetwarzające. Takie zbiory przepisów będą następnie zatwierdzane przez organ nadzorczy.

Kodeks dla ochrony zdrowia ma nie tylko uporządkować i doprecyzowywać dotychczasowe, rozproszone po wielu aktach prawnych regulacje, ale także stanowić ważne narzędzie w implementacji RODO, dostępne dla wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Choć nowe przepisy zaczną obowiązywać za dopiero za dziewięć miesięcy, już obecnie trwają prace nad wykorzystaniem tego typu rozwiązań w sektorze ochrony zdrowia.

Gazeta przypomina, że 26 lipca 2017 r. w tej sprawie odbyło się spotkanie przedstawicieli strony publicznej - Ministerstwa Zdrowia razem z powołanym przez resort Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia z reprezentantami organizacji branżowych zainteresowanych współtworzeniem samoregulacji dla ochrony zdrowia, m.in.  z Polską Federacją Szpitali czy Konfederacją Lewiatan.

Inicjatywa powstania branżowej regulacji uzyskała poparcie również Naczelnej Izby Aptekarskiej i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH