Służba zdrowia pracuje nad regulacjami dot. ochrony danych osobowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   18-08-2017, 11:39

Służba zdrowia pracuje nad regulacjami dot. ochrony danych osobowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 25 maja 2018 r. Polska będzie musiała obowiązkowo dostosować się do rozporządzenia UE dotyczącego bezpieczeństwa danych osobowych. Ta regulacja wprowadzi wiele nowych praw i obowiązków związanych z przetwarzaniem danych osobowych oraz zmodyfikuje znane już rozwiązania prawne.

Od 25 maja 2018 r. w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, trzeba będzie obowiązkowo stosować się do rozporządzenia (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. ogólne rozporządzenie o ochronie danych, w skrócie RODO).

Jak wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna, jedną z ważniejszych zmian jest dopuszczenie przez unijnego prawodawcę przyjmowania kodeksów postępowania przez zrzeszenia i inne podmioty reprezentujące określone kategorie administratorów lub podmioty przetwarzające. Takie zbiory przepisów będą następnie zatwierdzane przez organ nadzorczy.

Kodeks dla ochrony zdrowia ma nie tylko uporządkować i doprecyzowywać dotychczasowe, rozproszone po wielu aktach prawnych regulacje, ale także stanowić ważne narzędzie w implementacji RODO, dostępne dla wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Choć nowe przepisy zaczną obowiązywać za dopiero za dziewięć miesięcy, już obecnie trwają prace nad wykorzystaniem tego typu rozwiązań w sektorze ochrony zdrowia.

Gazeta przypomina, że 26 lipca 2017 r. w tej sprawie odbyło się spotkanie przedstawicieli strony publicznej - Ministerstwa Zdrowia razem z powołanym przez resort Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia z reprezentantami organizacji branżowych zainteresowanych współtworzeniem samoregulacji dla ochrony zdrowia, m.in.  z Polską Federacją Szpitali czy Konfederacją Lewiatan.

Inicjatywa powstania branżowej regulacji uzyskała poparcie również Naczelnej Izby Aptekarskiej i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH