Służba zdrowia: rekordowe kwoty Ministra Radziwiłła

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-10-2017, 09:41

Służba zdrowia: rekordowe kwoty Ministra Radziwiłła Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przyszłym roku na pensje dla rezydentów przeznaczymy 1 mld 179 mln zł. To jest absolutnie rekordowa kwota - zaznaczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, 17 października, w wywiadzie dla Polsatu News.

Minister podkreślił, że z dwóch postulatów zgłaszanych przez protestujących - zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i zwiększenia wynagrodzeń - oba są spełniane już od dłuższego czasu.

- Spieramy się tylko o tempo zmian. To jedyna różnica między nami - powiedział.

- Po raz pierwszy w historii Polski będziemy zwiększać nakłady w tempie wyższym niż wzrost gospodarczy i to w sposób planowy. Ustawa w tym zakresie jest już przygotowana - Stały Komitet Rady Ministrów prawdopodobnie przyjmie ją w tym tygodniu - zaznaczył Radziwiłł.

Wyjaśnił, że nakłady będą zwiększane co roku w tempie 0,2 PKB.

- Do roku 2025, czyli za siedem lat - wtedy osiągniemy 6 proc. PKB. Po raz pierwszy w historii polskiej służby zdrowia mamy ustawę, która mówi o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych. Ta ustawa w ciągu najbliższych 4 lat oznacza wydanie 17 mld zł na ten cel, aby ludzie w służbie zdrowia nie zarabiali poniżej pewnych progów godności dla poszczególnych zawodów - podkreślił minister.

Zaznaczył, że zwiększanie nakładów na służbę zdrowia ma służyć przede wszystkim pacjentom, którzy są "na pierwszym miejscu".

- Zwiększając nakłady na służbę zdrowia będziemy zwiększać wynagrodzenia, ale przede wszystkim myślimy o tym, żeby opieka zdrowotna była lepsza i bardziej dostępna, bo jednym z priorytetów jest likwidacja kolejek - wyjaśnił.

- Finansowanie służby zdrowia jest na za niskim poziomie i rząd jest zdeterminowany, żeby podwyższać te nakłady - zapowiedział Radziwiłł.

Jednocześnie zaznaczył, że lista potrzeb Polaków jest długa, a rząd musi "odpowiedzialnie podzielić wspólne pieniądze tak, żeby starczyło na wszystko".

- Służba zdrowia jest priorytetem. W przyszłym roku osiągniemy kolejny rekord, prawdopodobnie ok. 92 mld wydamy na zdrowie - poinformował.

Dodał, że część lekarzy-rezydentów dostanie podwyżkę "już od teraz".

- Przygotowujemy rozporządzenie - jesteśmy na końcówce drogi, można powiedzieć - kształtujące wynagrodzenia rezydentów. Najmniej będzie to podwyżka w granicach 200-300 zł, najwięcej ok. 1400-1500 zł miesięcznie - poinformował.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH