Solaria od lat 18? Inni też wprowadzają ograniczenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Wróbel/ rynekaptek.pl   05-06-2017, 14:03

Solaria od lat 18? Inni też wprowadzają ograniczenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania dowodzą, że nadmierne wystawianie się na promieniowanie ultrafioletowe (UV) światła słonecznego ma wpływ na powstawanie raka skóry. To ryzyko, szczególnie u ludzi młodych, rośnie znacznie, gdy opalamy się w solarium. Wiedza o tym jest znikoma.

O skierowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę do Sejmu projektu ustawy przewidującego m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia poinformowała w czwartek (25 maja) Kancelaria Prezydenta.

Jak zauważają eksperci w uzasadnieniu do projektu ustawy, o ile wiedza o szkodliwości tytoniu czy alkoholu wydaje się być powszechną, to w przypadku korzystania z solariów znaczna część społeczeństwa nie jest świadoma ich możliwego negatywnego wpływu na zdrowie. Nawet wśród osób, które zdają sobie sprawę z ryzyka brak jest wiedzy o jego faktycznej skali. Tymczasem już kilkakrotne opalanie się w solarium przez osoby poniżej 30 r.ż. powoduje wzrost zagrożenia wystąpieniem nowotworu skóry aż o 75 proc., a jednokrotne - o 20 proc.

Rośnie liczba przypadków czerniaka
Prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, past-prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, przekonuje, że wprowadzenie ustawy zakazującej korzystania z solariów przez dzieci i nastoletnią młodzież  jest ważne, czego dowodzą wyniki badań i dane epidemiologiczne.

Profesor przypomina, że powstał projekt ekspercki, który ma bardzo duże wsparcie w danych naukowych. Dzisiaj w oparciu o badania wiadomo już, że ekspozycja na promieniowanie UV jest tak samo niebezpiecznym czynnikiem kancerogennym, jak palenie papierosów czy wdychanie azbestu. - Narosła tak krytyczna masa danych dotyczących ryzyka korzystania z solariów, że nie można ich lekceważyć - mówi nam specjalista.

Liczba rejestrowanych w Polsce corocznie zachorowań na czerniaka złośliwego skóry w l. 1994-2014 wzrosła (wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów) prawie dwukrotnie - z 1606 przypadków do 3109. U młodych mężczyzn (20-44 lata) ten wzrost wyniósł 67 proc., a u kobiet - 75 procent.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH