Sondaż: Polacy niechętnie poddadzą się szczepieniu p/ COVID-19

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Lux Med/ rynekaptek.pl   04-11-2020, 14:03

Sondaż: Polacy niechętnie poddadzą się szczepieniu p/ COVID-19 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad połowa pytanych osób (52 proc.) nie planuje zaszczepić się przeciw koronawirusowi – wynika z badań sondażowych przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie Grupy LUX MED dotyczących wpływu pandemii wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2 na społeczeństwo.

Jak wynika z sondażu, Polacy niechętnie poddadzą się szczepieniu, jeśli pojawi się taka możliwość. W przedziale wiekowym od 25 do 34 lat aż 72 proc. ankietowanych nie ma w planach zaszczepienia się przeciwko COVID-19, natomiast u osób powyżej 60 roku życia już tylko 37 proc. z ankietowanych deklaruje, że nie przyjmie szczepionki. 8 proc. odpowiedziało, że nie wie czy się zaszczepi.

Tylko 36 proc. mieszkańców wsi zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, natomiast w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców ta liczba sięga 51 procent. Biorąc pod uwagę wykształcenie respondentów 49 proc. osób z wykształceniem wyższym chętnie się zaszczepi, natomiast 59 proc. osób z wykształceniem podstawowym odpowiedziało, że nie ma w planach szczepienia.

Zdania Polaków na temat obaw podwójnej infekcji wywołanej wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2 również są podzielone – 46 proc. boi się, 49 proc. nie jest tym zaniepokojona.

Jak wynika z badań, młodzi ludzie mniej boją się o swoje zdrowie, tylko 22 proc. respondentów w wieku od 18 do 24 lat zadeklarowało, że obawia się podwójnej infekcji. Z wiekiem te obawy rosną w grupie osób powyżej 60 lat jest to aż 62 proc.

Badanie zostało przeprowadzone przy zastosowaniu techniki CATI wykonane na próbie reprezentatywnej w II połowie października 2020 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH